Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Jak wypełnić JEDZ – rubryka o przedstawicielu wykonawcy

Łukasz Bąk07 listopada 201714 komentarzy

Tak jak wspominałem w tym wpisie, uważam JEDZ za niezbyt czytelny i niezbyt przystępny formularz. Na szczęście w ubiegłym roku Nadleśnictwa podchodziły do jego uzupełniania dość liberalnie, w tym sensie, że wykonawcy mieli szerokie możliwości korygowania swoich omyłek.

Lepiej jednak unikać błędów, które przedłużają rozstrzygnięcie przetargu. Poniżej wyjaśnię Ci jak uzupełniać jedną z rubryk tego dokumentu.

Chodzi o część II zatytułowaną „Informacje dotyczące wykonawcy”, sekcję B pod tytułem „Informacje na temat przedstawicieli wykonawcy”.

Sekcja wygląda tak:

Sekcję należy uzupełnić w następujący sposób:

  1. jeżeli jesteś liderem konsorcjum – w zasadzie niczego nie musisz wpisywać, ale dla świętego spokoju możesz tutaj jeszcze raz podać swoje dane;
  2. jeżeli samodzielnie składasz ofertę, nie jesteś członkiem konsorcjum – patrz pkt 1;
  3. jeżeli jesteś konsorcjantem (nie liderem), a konsorcjum udzieliło liderowi upoważnienia we wszystkich czynnościach przetargowych – wpisujesz tutaj dane lidera, jako osoby reprezentującej pozostałych partnerów; dodatkowo
    • w wierszu „Stanowisko/Działający (-a) jako:” wpisujesz „pełnomocnik”;
    • w ostatnim wierszu, na dole po prawej stronie powinieneś wpisać „pełnomocnictwo udzielone na podstawie art. 23 ust. 2 p.z.p.”; to powinno wystarczyć jako krótka charakterystyka udzielonego upoważnienia.

 

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kinga Czerwiec 9, 2018 o 10:03

Witam, a jak wypełniamy tą sekcję w przypadku podwykonawcy. Przygotowuje ofertę przetargową i niewielką część zamówienia zamierzam pod zlecić. Proszę o pomoc i możliwie szybką odpowiedz.

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 9, 2018 o 10:47

Dzień dobry Pani Kingo
Dziękuję za pytanie.
Omawiana we wpisie rubryka JEDZ nie dotyczy podwykonawców.
Proszę spojrzeć na część II, sekcję D formularza – to tam ewentualnie należy umieścić dane o powierzeniu części zamówienia podwykonawcy, jeżeli zamawiający tego oczekuje.

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 9, 2018 o 11:16

Dziękuję za ekspresową odpowiedz. Wypełniam JEDZ po raz pierwszy i mam z tym trochę trudności. Zamawiający wymaga, żeby był on również wypełniony przez podwykonawcę. Rozumiem, że tą rubrykę powinien on zostawić bez wypełnienia?

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 9, 2018 o 13:03

Pani Kingo
Jeżeli podwykonawca wypełnia swojego JEDZ-a, to sekcję, której dotyczy wpis należy wypełnić wedle zasady opisanej w pkt 1, czyli najlepiej po prostu powtórzyć tam swoje (czyli podwykonawcy) dane. Jeżeli podwykonawca jest spółką kapitałową, to wpisujemy dane osoby uprawnionej do reprezentacji tejże spółki.
Czy podwykonawca oczekuje, że we wszystkich sprawach z zamawiającym będzie go reprezentował „główny” wykonawca? Jeżeli tak, wtedy uzupełnia omawianą sekcję wpisując tam dane „głównego” wykonawcy jako jego reprezentanta.

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 10, 2018 o 21:11

Mam jeszcze pytanie. Co wpisuje podwykonawca w części 2 informacje na temat wykonawcy- osoba wyznaczona do kontaktów. Nie wiem czy przepisać tu dane głównego wykonawcy z pkt b informacje na temat przedstawicieli wykonawcy, czy podwykonawcy. Trudności sprawia mi również pkt e tej części (zaświadczenia o niezaleganiu posiadamy). Nie wiem co powinnam zaznaczyć. Trudność sprawia mi również część 3 podstawy wykluczenia. Zaznaczyłam wszędzie nie. Nie wiem co zaznaczać przy tych bazach danych państwa członkowskiego, jeśli na zadane pytania wszędzie odpowiadam nie. Proszę o pomoc

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 11, 2018 o 00:02

Pani Kingo
W części II podwykonawca wpisuje własne dane. To jest bowiem miejsce na ujawnienie informacji o tym, kto składa JEDZ.
W części II, lit. e) zaznaczamy „NIE”.
Co się tyczy części III, w pierwszej kolejności należy sprawdzić wytyczne zamawiającego. W SIWZ udostępnianych przez Nadleśnictwa pojawia się konkretna informacja o tym, które spośród poszczególnych pozycji JEDZ wymagają uzupełnienia.
Wybór odpowiedzi przy konkretnych pozycjach zależy od tego, jaką informację chce Pani przekazać. Muszą one być bowiem po prostu zgodne z prawdą 🙂
Wybór odpowiedzi w niektórych pozycjach, np. III.B determinuje w jakim stopniu ta rubryka zostanie wypełniona. Jeżeli bowiem deklaruje Pani wywiązanie się ze wszystkich obowiązków podatkowych i składek, to oczywiście nie udzieli Pani odpowiedzi w jakim Państwie ma Pani zaległości, ile wynoszą itp.
Tak przy okazji, czy składa Pani JEDZ w formie elektronicznej?

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 11, 2018 o 01:05

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Tak JEDZ składam w formie elektronicznej podpisany podpisem kwalifikowanym. W tej wersji nie ma chyba możliwości wyboru pozycji do uzupełnienia. Formularz daje tylko możliwość zaznaczenia tak lub nie bez możliwości pozostawienia pytania bez odpowiedzi. Mógłby Pan jeszcze rozwinąć dlaczego w części 2 pkt e zaznaczamy nie?Wypełniłam już formularz i zaznaczyłam odpowiedz tak myśląc, że chodzi tu o przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu.

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 11, 2018 o 09:59

Pani Kingo
Ma Pani rację. Przepraszam, opacznie odczytałem tę rubrykę, myśląc że dotyczy ona wyłącznie samodzielnego „ściągnięcia” zaświadczeń przez Zamawiającego. Zaznaczona przez Panią odpowiedź jest prawidłowa. Czyli: „Czy wykonawca będzie w stanie przedstawić zaświadczenia?” – „Tak, będzie w stanie”.

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 11, 2018 o 01:30

Miałam jeszcze wątpliwość czy w części 2 pkt b informacje na temat przedstawicieli wykonawcy w rubryce szczegółowe informacje dotyczące przedstawicielstwa wypełniając JEDZ podwykonawcy mogę wpisać „ pełnomocnictwo udzielane na podstawie art. 23 ust. 2 P.Z.P tak jak Pan radził w przypadku konsorcjum. Nie mogłam się doczytać czy ten artykuł obejmuje też podwykonawców?

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 11, 2018 o 10:23

Pani Kingo
Podwykonawca nie jest członkiem konsorcjum. Nie ubiega się on o zamówienie w rozumieniu art. 23 p.z.p. i ten przepis nie będzie miał zastosowania.

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 11, 2018 o 10:52

Dziękuję. Sama nie poradziłabym sobie z tym JEDZ. Jeśli nie wpisuje artykułu 23 to co mogę wpisać w tej rubryce zamiast tego?

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 11, 2018 o 11:00

Pani Kingo
Nie jest jasne, na ile podwykonawca może upoważnić wykonawcę do reprezentowania w przetargu.
Jeżeli przyjmiemy, że może oraz jeżeli tak właśnie jest w Pani przypadku, proszę po prostu w tej rubryce krótko scharakteryzować zakres umocowania, bez wskazywania jakichkolwiek artykułów.

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 11, 2018 o 11:33

Nie mam pomysłu co mogłabym wpisać w to pole. Może w tym przypadku lepiej pozostawić je nie uzupełnione?

Odpowiedz

Łukasz Bąk Czerwiec 11, 2018 o 14:49

Tak, proponuję pozostawić puste.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: