Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Drzewiarze zwolnieni z kar umownych, a ZUL-e?

Łukasz Bąk29 kwietnia 2020Komentarze (0)

Czytanie przepisów koronawirusowych to koszmar. Stopień skomplikowania prowadzi do takich absurdów jak np. pojawiające się w ustawach art. 15zzzzzy  lub art. 15zzzz13.

***

Przeglądając nocą kolejny projekt, które właśnie trafił do Sejmu, zwróciłem uwagę na następującą kwestię.

Druk sejmowy nr 344 przewiduje zwolnienie firm drzewiarskich z kar umownych za niezrealizowanie harmonogramu odbioru. Dotyczy to części harmonogramu, z której nabywca zrezygnuje do dnia 31 maja 2020 r. Kupujący ma zatem jeszcze miesiąc czasu (pod warunkiem uchwalenia tej ustawy), aby zastanowić się, którą partię surowca odbierze, a od której odstąpi.

***

Smutna refleksja jest taka, że w dotychczasowych regulacjach dotyczących stanu epidemii nie znalazły się żadne normy, które wprost ułatwiałyby funkcjonowanie firm leśnych. Na przykład:

  • zwalniające z kar za opóźnienia spowodowane nadmiarem prac i zleceń, który może pojawić się jesienią po aktualnym przestoju;
  • wprowadzające obowiązek sukcesywnego zlecania usług, w szczególności z zakresu hodowli lub zagospodarowania, niezależnie od stanu epidemii.

Skoro ustawodawca może tak jednoznacznie ingerować w umowy LP – drzewiarze, takiej samej ingerencji oczekiwałbym w odniesieniu do umów LP – wykonawcy usług leśnych.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: