Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Liczenie terminów w nowym PZP

Łukasz Bąk28 czerwca 20213 komentarze

Podczas jednej z ostatnich rozpraw w KIO, w której uczestniczyłem, wydarzyła się następująca historia.

Reprezentowałem w sprawie przystępujących, którzy wspierali decyzję zamawiającego o wyeliminowaniu konkurencji z przetargu.

Na wstępnie, jak zawsze, Izba weryfikowała kwestie formalne. Ustalała m.in. czy nasze przystąpienie zostało złożone w terminie. Termin ten wynosi trzy dni od dnia zawiadomienia o wniesieniu odwołania (jak zawsze zachęcam do korzystania z niego).

Zostaliśmy poinformowani o odwołaniu w piątek. Nasze przystąpienie złożyliśmy we wtorek. I tutaj pojawiła się wątpliwość. Otóż Przewodnicząca zwróciła uwagę na przekroczenie właściwej daty. Podobne sugestie zgłaszał odwołujący.

Okazało się, że osobom tym umknęła niewielka, ale istotna zmiana. Liczenie terminów w nowym PZP uległo bowiem modyfikacji. Rozprawa toczyła się w trybie tej właśnie ustawy i tam musimy szukać rozwiązania problemu.

***

Terminy w nowym PZP wyglądają teraz m.in. następująco:

Termin obejmujący dwa lub więcej dni zawiera co najmniej dwa dni robocze.

Przepis został wprowadzony po to, aby zamawiający nie nadużywali swoich uprawnień. Zdarzało się bowiem, że przesyłali zawiadomienia przed weekendami lub świętami, co w praktyce ograniczało prawa uczestników przetargu. Mniej było czasu, aby przygotować odpowiedź, złożyć pismo lub wyjaśnienia, ewentualnie skonsultować sprawę z prawnikiem.

***

Jak widać, w pewnych przypadkach czas na złożenie pisma może być dłuższy niż to się na pierwszy rzut oka wydaje.

Tak było w naszej sprawie. Skoro bowiem pismo Nadleśnictwa wpłynęło w piątek, a termin musi zawierać minimum dwa dni robocze, mogliśmy złożyć przystąpienie jeszcze we wtorek:

dzień wysłania zawiadomienia o rozstrzygnięciu przetargu – piątek – nie uwzględniamy go przy obliczaniu terminu

pierwszy dzień po zawiadomieniu – sobota – dzień wolny

drugi dzień po zawiadomieniu – niedziela – dzień wolny

trzeci dzień po zawiadomieniu – poniedziałek – pierwszy dzień roboczy

czwarty dzień po zawiadomieniu – wtorek – drugi dzień roboczy

Dwa dni robocze mijały zatem dopiero we wtorek. Mieliśmy pełne prawo w tym dniu wnieść skutecznie przystąpienie, co pozwoliło nam wziąć udział w rozprawie. Pani Przewodnicząca, po zarządzeniu przerwy celem weryfikacji tego stanowiska, pozwoliła nam pozostać na sali.

***

Pamiątka po Forest Show w Augustowie z minionego weekendu:

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta 22 listopada, 2023 o 11:13

Dzień dobry, czy mogłabym prosić o podanie sygnatury KIO danego postępowania? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Łukasz Bąk 22 listopada, 2023 o 11:29

Dzień dobry Pani Marto

Dziękuję za komentarz i lekturę bloga.

We wskazanym wyroku nie znajdzie Pani żadnych szczegółów dotyczących tego, czego dotyczy mój wpis, czyli liczenia terminu z uwzględnieniem min. dwóch dni roboczych. To była kwestia wpadkowa, analizowana we wstępnej fazie postępowania i nie była omówiona w uzasadnieniu końcowego orzeczenia.

Przyznam skądinąd, że aktualnie nie jestem w stanie dotrzeć do tej sygnatury. Jeżeli mimo wszystko Pani zależy, proszę dać znać, odnajdę ją.

Z poważaniem

Odpowiedz

Marta 22 listopada, 2023 o 14:08

Dzień dobry, dziękuję za informację. Proszę nie szukać, staram się po prostu znaleźć orzeczenie, które będzie pomocne – bo jestem w tożsamej sytuacji procesowej 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: