Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Z cyklu „Pytanie czytelnika bloga”: zaświadczenia KRK w przetargu

Łukasz Bąk08 czerwca 2020Komentarze (0)

Pan Rafał, przeglądając wpis na blogu dotyczący elektronicznych zaświadczeń o niekaralności, zadał mi pytanie związane z wystawianiem takich dokumentów .

***

Celem uporządkowania tej tematyki chcę Ci przypomnieć, że jeżeli prowadzisz firmę w formie spółki jawnej, komandytowej czy sp. z o.o., na potrzeby przetargu musisz wyposażyć się w dodatkowy dokument lub dokumenty.

Prawo przetargowe przewiduje obowiązek wykluczenia z postępowania nie tylko osób fizycznych skazanych za wybrane przestępstwa (np. oszustwo, fałszerstwo czy kradzież). Wykluczenie obejmuje także tzw. podmioty zbiorowe, wobec których orzeczono karę zakazu ubiegania się o zamówienie.

Mowa tutaj o dość skomplikowanych regulacjach ustawy z 2002r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Sądy dość rzadko stosują te przepisy. Nie ma sensu wgłębiać się w nie na blogu, tym bardziej, że nie znam się na tej materii.

***

Ciebie, jako oferenta, interesuje jedna kwestia. Celem udowodnienia, że masz prawo ubiegać się o zamówienie, musisz wykazać zarówno niekaralność własną, ale też Twojej spółki. W rezultacie, tak oto wyglądają zaświadczenia z KRK w przetargu, które należy przygotować w zależności od formy prowadzonej działalności (wymieniam tylko najbardziej popularne):

  • indywidualna działalność – zaświadczenie dotyczące osoby, która ją prowadzi, ewentualnie jej prokurenta, czyli stałego pełnomocnika, którego dane ujawnione są w CEiDG;
  • spółka jawna – zaświadczenie dotyczące wspólników, ewentualnie prokurenta oraz oddzielnie zaświadczenie dotyczące spółki;
  • spółka z o.o. – zaświadczenie dotyczące członków zarządu, członków rady nadzorczej (jeżeli takowa istnieje), prokurenta (jeżeli został powołany) oraz samej spółki.

Dla jasności – spółka cywilna pozostaje poza tym zakresem, bowiem w świetle prawa nie posiada odrębności. W takim wypadku swoje zaświadczenie z KRK przedstawia każdy z jej wspólników.

Rejestr karny dla podmiotów fizycznych jest oddzielny od tego prowadzonego dla spółek.

Skorzystasz zatem z dwóch odrębnych formularzy, które znajdziesz tutaj (dla wniosków składanych na piśmie). Zachęcam jednak do użycia elektronicznej platformy składania wniosków i odbierania zaświadczeń prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tutaj link).

***

Tym razem fotografia z galerii… Stryja:

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: