Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Fikcyjne zatrudnienie – przy kawie o pozacenowych kryteriach

Łukasz Bąk25 lipca 2019Komentarze (0)

Mój poprzedni wpis przyniósł taki efekt, że w przerwie od plażowania odbyłem dwa spotkania na Pomorzu. Obydwa z właścicielkami i właścicielami firm leśnych.

Świetni ludzie, których przedsiębiorczość i pracowitość jest godna szacunku i naśladowania! Takie rozmowy pozwalają adwokatowi lepiej poznać arkana branży, a w efekcie – udzielić skutecznej pomocy prawnej. Dla prawnika to bezcenne doświadczenie.

***

Podczas jednej z pogawędek pojawił się wątek, z którym w ostatnich miesiącach dzwoniło do mnie wiele osób z różnych zakątków kraju. Chodzi o pozacenowe kryteria oceny ofert i ich egzekwowanie na etapie realizacji umów.

To nie pierwszy raz, gdy poruszam temat na blogu. Dowodem na kontrowersje w tym zakresie jest także list czytelnika Gazety Leśnej opublikowany w jej czerwcowym wydaniu.

W toku wspomnianej rozmowy przy kawie zastanawialiśmy się nad przypadkami fikcyjnego zatrudniania operatorów. Chodzi o to, że wykonawca podpisuje z pracownikiem umowę na 1/8 etatu, zgłasza tę osobę do Nadleśnictwa i w ten sposób deklaruje spełnianie obowiązku samodzielnego wykonania. ZUL twierdzi, że ten pracownik jest osobą zaangażowaną w prace objęte pozacenowym kryterium.

Wszyscy wokoło wiedzą, że to fikcja, ale jak to udowodnić?

***

Jednym ze sposób, który przyszedł mi do głowy jest proste działanie. Znając wydajność pracy harwestera wystarczy porównać liczbę przepracowanych na „etacie” godzin z liczbą pozyskanych kubików.

Nie ma cudów. Choćby doświadczenie operatora sięgało czasów, kiedy harwesterów jeszcze nie było, 5 h tygodniowo nie wystarczy na wykończenie wybranej pozycji zlecenia.

Podobne wyliczenia dałoby się przeprowadzić w odniesieniu do prac ręcznych.

***

W oparciu o takie działania można domagać się od zamawiającego konsekwentnej egzekucji umowy, tj. w ostateczności – obciążenia nieuczciwego konkurenta karami.

Dane o przebiegu wykonania zleceń powinny być przekazane na zasadzie dostępu do informacji publicznej.

A więc – do dzieła!

***

Z letniej galerii Żony:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: