Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Wygrana ZUL-a przed KIO – referencje z Nadleśnictwa

Łukasz Bąk03 kwietnia 2018Komentarze (0)

Kilka dni temu miałem przyjemność reprezentować właścicielkę firmy leśnej w sprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą. Proces zakończyliśmy z sukcesem, a postępowanie obejmowało bardzo ciekawe zagadnienie dotyczące treści referencji.

Moja Klientka złożyła w przetargu najkorzystniejszą ofertę. Została ona jednak odrzucona. Nadleśnictwo stwierdziło, że konsorcjum nie udowodniło „przerobu” żądanego w SIWZ.

Jak to zwykle bywa, treść specyfikacji wymagała wykazania należytego wykonania w jednorocznym przedziale czasu usług leśnych o wskazanej wartości.

Do akt sprawy trafił wykaz z informacją z czego (z jakiej umowy) wynika doświadczenie, na które powołuje się oferent oraz jaką to doświadczenie miało wartość. Wykaz sporządził sam wykonawca. Do tego przedstawił on referencje nadleśnictwa, w którym realizował usługi w minionych latach, potwierdzające, że były one wykonane należycie.

Dodam, że referencje spełniały warunek, który wynika z ubiegłorocznego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O wyroku pisałem tutaj. Trybunał wskazał, że wykonawca nie może posługiwać się doświadczeniem całego konsorcjum, w ramach którego w przeszłości realizował usługi. Jeżeli wykazuje potencjał, to tylko swój. Tak właśnie było w naszym przypadku.

A oto jak potoczyła się sprawa przed KIO:

Jak powinny wyglądać referencje – stanowisko Nadleśnictwa

Zamawiający zakwestionował treść referencji, choć szczegółowych zarzutów nie zawarł w decyzji o wykluczeniu. Nadleśnictwo dopiero na rozprawie podnosiło, że referencje nie zawierają informacji o wartości przerobu i trudno z nich wywnioskować, czy rzeczywiście potwierdzają to, czego oczekiwano w SIWZ. Innymi słowy, zamawiający oczekiwał, by dokument ten był bardziej szczegółowy.

Jak powinny wyglądać referencje – stanowisko ZUL-a

W odpowiedzi na te zarzuty powoływaliśmy się na orzecznictwo KIO, które wskazuje, że z referencji nie musi wynikać nic więcej ponad stwierdzenie, że prace wykonano prawidłowo. Na jakiej podstawie je wykonano (jaka umowa, kiedy zawarta, kiedy obowiązywała) oraz jaką miały wartość – to są już dane, które mogą znaleźć się poza treścią referencji. W naszej sprawie dane te po prostu przedstawił we własnym oświadczeniu sam wykonawca.

Jak powinny wyglądać referencje – stanowisko KIO.

Nie znam jeszcze szczegółowych motywów wyroku, ale z samego uwzględnienia odwołania wnioskuję, że Izba podzieliła nasze stanowisko. Podtrzymano tym samym ugruntowany skądinąd pogląd, że treść referencji nie może być bardziej wyczerpująca ponad to, co wynika z przepisów prawa. Te z kolei wymagają wyłącznie, aby referencje były dowodem należytego wykonania zamówienia, a nie koniecznie dowodem jego wartości lub czasu obowiązywania.

Wyrok jest nieprawomocny, a zatem nie mogę wykluczyć dalszej części tej batalii.

***

Z serii „Jeszcze Wielkanocna galeria Żony” (chyba zainspirowana sukcesem procesowym):

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: