Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Sylwester w towarzystwie „rażąco niskiej ceny”

Łukasz Bąk02 stycznia 2018Komentarze (0)

Większość osób, które prowadzą firmy leśne, w okresie świąteczno – noworocznym nie mogła spać spokojnie.

Jedni, bo złożyli oferty mniej korzystne niż konkurencja i zaczęli gorączkowo szukać pracy gdzie indziej, w obawie przed przegraną.

Inni, bo otrzymali od Nadleśnictw wezwania do wyjaśnienia zarzutu rażąco niskiej ceny.

Dla tych ostatnich sylwester oznaczał nie tyle gorączkowe prasowanie sukni, co zbieranie szczegółowych danych o kosztach zaoferowanych usług.

Niestety, jeżeli otrzymałeś wezwanie w sprawie rażąco niskiej ceny, musisz udzielić odpowiedzi. W przeciwnym wypadku Twoja oferta zostanie odrzucona. Już tylko z tego powodu zawsze warto coś Nadleśnictwu odpisać.

Wyjaśnienia w sprawie rażąco niskiej ceny

W swoim piśmie powinieneś do takiego wezwania podejść metodycznie. Na tyle, na ile to możliwe, pokaż zamawiającemu „chłodną” kalkulację, nie pozostawiającą złudzeń, że nie zaniżyłeś swoich kosztów. Jeżeli jesteś w stanie udowodnić wydatki (np. koszt raty leasingowej sprzętu, koszt zatrudnienia pracownika – nie niższy niż minimalny), przedstaw takie dokumenty. Im więcej zobrazowanych danych, tym mniejsza możliwość zamawiającego na odrzucenie Twojej oferty.

Na marginesie następująca uwaga. Zauważam tendencję Nadleśnictw do nadużywania uprawnienia żądania wyjaśnień w sprawie rażąco niskiej ceny. Pamiętajmy, że taki zarzut może dotyczyć całości ceny ofertowej lub jej istotnej części. Ideą jest, aby wyeliminować z przetargu tych, którzy uzyskują korzyści np. płacąc pracownikom mniej niż minimalne wynagrodzenie (a zatem poniżej granicy wynikającej z ustawy).

Jeżeli zaniżona stawka dotyczy marginalnej pozycji kosztorysu, zarzut rażąco niskiej ceny nie może się obronić, bowiem zaniżenie nie wiąże się z żadnym profitem. Tym bardziej, kiedy nie przesądza o wygranej. Wzywanie do udzielenia wyjaśnień jest w takim wypadku niepotrzebną nadgorliwością.

Apeluję zatem do zamawiających – nie psujcie w przyszłym roku ZUL-om zabaw sylwestrowych!

Żądajcie wyjaśnienia rażąco niskiej ceny tylko wtedy, kiedy dotyczą istotnych elementów kosztorysu!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: