Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

„Nie – wyjaśnienia” rażąco niskiej ceny

Łukasz Bąk14 grudnia 2018Komentarze (1)

Temat dotyczący wyjaśnienia rażąco niskiej ceny jest na czasie. ZULe zmagają się aktualnie z tłumaczeniem, dlaczego byli w stanie zaoferować na danych pakietach aż tyle poniżej szacunku zamawiającego.

Jakby Nadleśnictwa rzeczywiście ten fakt martwił… 🙂

To oczywiście żart, bowiem wezwania do składania wyjaśnień są skutkiem takich, a nie innych przepisów ustawy. Nawet wtedy, kiedy prawo nie narzuca wszczęcia procedury (magiczna granica 30%), Nadleśnictwa mogą z niej korzystać, choćby z przysłowiowej ostrożności. Jest to tym bardziej sensowe, gdy oferta zbliża się do wspomnianego, trzydziestoprocentowego marginesu.

Instrukcje w sprawie przygotowania wyjaśnienia rażąco niskiej ceny znajdziesz w moim wpisie sprzed roku.

Ten wpis wbrew pozorom nie jest jednak o wyjaśnianiu rażąco niskiej ceny, ale o jej nie – wyjaśnianiu.

Wezwanie do wytłumaczenia się z kosztorysu ofertowego to dobry pretekst do wycofania się z przetargu dla tych, którym nie bardzo zależy na podpisaniu umowy w danym Nadleśnictwie. Może akurat zdążyłeś wygrać pakiet gdzieś indziej, za lepsze pieniądze i nie opłaca Ci się podejmować dodatkowych prac gdzie indziej? Może jednak doszedłeś do wniosku, że Twój kosztorys jest zbyt niski?

Wiedz zatem, że jeżeli nie złożysz wyjaśnień w sprawie rażąco niskiej ceny, Twoja oferta zostanie odrzucona. Z samej tylko przyczyny, że nie odpowiedziałeś na pismo z Nadleśnictwa. Takie automatyczne rozwiązanie przewiduje ustawa.

Na szczęście w tym wypadku Twoje wadium nie przepadnie.

W przepisach prawa zamówień publicznych została wskazana lista sytuacji i przyczyn, w których zamawiający nie odda Ci pieniędzy. Tę listę, z uwagi na srogie konsekwencje majątkowe, należy interpretować ściśle, czyli z ewentualnym poszanowaniem praw wykonawcy. To znaczy, nie można doszukiwać się w niej jeszcze innych zdarzeń dających prawo do zatrzymania wadium, niż te które są tam opisane.

Ponieważ na wspomnianej liście nie ma zdarzenia polegającego na odmowie złożenia wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, jeżeli odstąpisz od udzielenia odpowiedzi w tym temacie, nie stracisz wpłaconych wraz z ofertą środków.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Redakcja PolisaTurystyczna.pl 4 listopada, 2020 o 13:40

Rażąco niska cena zaczyna zastanawiać każdego z nas. Zgadzam się z autorem wpisu, często dochodzi do momentu, gdzie nie zostają nam zwrócone pieniądze za rzecz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: