Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Wstrzymanie rat leasingowych

Łukasz Bąk18 marca 2020Komentarze (0)

Nie ma szans, aby koronawirus nie dotknął także branży leśnej. Z moich informacji wynika, że już widać symptomy nadchodzącego kryzysu (dla niektórych dostrzegalne skądinąd od jakiegoś czasu).

Priorytetem wszystkich przedsiębiorców, w tym ZUL-i, a także kancelarii adwokackich :(, będzie utrzymanie płynności finansowej i uniknięcie bankructwa. Takie też są cele zaproponowanego przez rząd planu pomocowego pod nazwą tarcza antykryzysowa. Jako właściciel firmy leśnej problem mieć możesz tu i teraz, a czekanie na wdrożenie rozwiązań prawnych będzie kosztować.

Podstawowy wyzwanie – wysokie raty leasingowe za sprzęt. Chyba nie pomylę się jeżeli stwierdzę, że to główne zobowiązanie ciążące na większości firm leśnych. Konieczność spłat bez wystarczających dochodów może doprowadzić do szybkiego przejedzenia wszystkich oszczędności.

W poprzednim wpisie wspomniałem o kwestii „siły wyższej” czyli zewnętrznych, niezależnych od Ciebie okolicznościach, które zagrażają wykonywaniu umów.

Czy to dotyczy także umów leasingu? Oczywiście tak.

Stan siły wyższej ma prawnie o tyle znaczenie, że tymczasowo zwalnia z powinności wykonania zobowiązań. Warunkiem jest wyłączny wpływ szczególnych zdarzeń na utratę płynności finansowej. Innymi słowy, jeżeli przyjmiemy, że mamy dzisiaj do czynienia ze stanem siły wyższej (uważam, że mamy), który powoduje, że nie osiągasz przychodów, możesz oczekiwać wstrzymania terminów płatności Twoich rat leasingowych.

Podobno niektóre podmioty finansujące wdrożyły już ścieżki rozpoznawania takich wniosków. Nawet jednak tam, gdzie jasny komunikat do klientów nie trafił, zachęcam, abyś próbował skorzystać z tego prawa.

Pamiętaj, nie zwolni Cię ono z umowy jako takiej, ale z odpowiedzialności za to, że nie uiścisz raty w terminie. W stanie siły wyższej nie powinieneś płacić karnych odsetek, a leasingodawca nie powinien przedterminowo i karnie rozwiązywać Twojej umowy.

Jak zwykle w takich sytuacjach – liczy się dobra, przekonująca, wszechstronna i dobrze udokumentowana argumentacja oraz stanowczo wyartykułowane stanowisko.

Powodzenia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: