Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Konfiguracja podpisu elektronicznego

Łukasz Bąk23 października 2020Komentarze (0)

Statystyki pokazują, że mój artykuł na temat podpisu elektronicznego w konfiguracji PADES jest jednym z najczęściej czytanych na blogu. Powstał on w chwili, kiedy zorientowałem się, jak wiele można stracić w przetargu posługując się formatem xades.

Format xades tworzy plik kontrolny podpisu, dodatkowy obok dokumentu źródłowego. Obawy polegają na tym, że jeżeli podpiszesz formularz oferty, ale wyślesz go bez pliku kontrolnego albo z innym plikiem kontrolnym, oferta będzie nieważna. Rygor jest tylko jeden – bezpowrotna eliminacja firmy z przetargu.

Dlatego konfiguracja podpisu elektronicznego PADES jest wskazana. W takim wypadku podpis staje się wewnętrznym elementem dokumentu źródłowego (formularza ofertowego). Czyli nasz formularz będzie opatrzony dodatkowymi informacjami dowodzącymi, że został autoryzowany przez właściwą osobę. Nie potrzebujemy do tego zewnętrznego pliku kontrolnego.

Okazuje się, że zamawiający również dostrzegają ten problem. Mam w tej chwili przed oczami specyfikację jednego z tegorocznych przetargów. We fragmencie odnoszącym się do złożenia oferty napisano tak:

Zamawiający rekomenduje złożenie oferty w formacie .pdf i podpisanie jej kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie .pades.”

Pod tą rekomendacją podpisuję się zatem obiema rękami.

Nadleśnictwo dobrze wie, co mówi. Im więcej głupio straconych ofert, tym konkurencja w przetargu mniejsza, a konieczność powtarzania postępowania – bardziej prawdopodobna.

Może zamawiający też czytają tego bloga…? 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: