Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Kosztorys ofertowy – uczmy się excela!

Łukasz Bąk24 listopada 2021Komentarze (1)

Dokumentacja przetargowa, co oczywiste, jest przygotowywana przez zamawiających. I ci właśnie zamawiający powinni tak ją udostępniać, aby maksymalnie ułatwiać wypełnianie właściwych formularzy z minimalnym ryzykiem błędów.

Mowa w szczególności o kosztorysach, to bowiem kilkustronicowe tabele, w których o pomyłkę nie trudno. Błędy nie tylko szkodzą oferentom, ale także pracownikom Nadleśnictw, bo utrudniają im pracę i szybkie wyłonienie wykonawców.

PDF

Skrajna sytuacja to taka, w której wykonawcy otrzymują kosztorys ofertowy w formacie pdf.

Powiedzmy sobie szczerze – w dzisiejszych czasach to model absolutnie nie do zaakceptowania. Wymusza bowiem odręczne wypełnianie rybryk. Możliwe jest oczywiście wykorzystanie darmowych aplikacji do konwersji, ale nie ma gwarancji, że przy zamianie formatu nie dojdzie do jakiegoś błędu. Tak czy owak, plik po konwersji trzeba sprawdzić komórka po komórce.

Widziałem przetargi, w których tuż po ogłoszeniu wykonawcy występowali o udostępnienie dokumentów edytowalnych zamiast przekazanych wzorów pdf. Nie dziwię się.

Excel

Spójrzmy teraz na drugą stronę medalu – kosztorysy w tabelach excel. Wszystko byłoby z nimi fajnie, gdyby spełniały takie warunki:

  • Warunek pierwszy: pliki zawierają dane w formie liczbowej. Excel potrafi odczytać cyfry jako tekst, co oznacza, że próba przemnożenia komórek nie powiedzie się. W ostatnich dniach łamałem sobie pióro (a raczej palce i to z pomocą Żony – specjalistki od excela) nad zmianą formatu liczb podanych w kosztorysach.
  • Warunek drugi: pliki zawierają gotowe formuły liczące. Nadleśnictwa powinny udostępniać kosztorysy, w których, po wstawieniu ceny jednostkowej, wysokość podatku VAT oraz sumy łączne przeliczają się samodzielnie. To naprawdę nie wymaga wiedzy eksperckiej, aby formuły liczące na gotowo wprowadzić do plików.
  • Warunek trzeci: pliki zawierają blokadę edycji komórek, których nie musi uzupełniać ZUL. Chodzi o to, aby oferent nie mógł dokonać zmian w jakiejkolwiek komórce oprócz tej, którą musi wypełnić. Możliwość edycji powinna zatem dotyczyć tylko pola do danych firmowych oraz cen jednostkowych netto. Reszta powinna policzyć się sama. Obawiam się, że zamawiający, po otrzymaniu ofert, zliczają komórki „na piechotę”, czyli używają kalkulatora do korygowania plików, które pierwotnie mają formę arkusza kalkulacyjnego. To czysty absurd!

Gdyby zastować powyższe zasady, to:

  • wykonawca miałby mniej pracy w wypełnianiu arkuszy;
  • wykonawca nie popełniałby błędów, czasem nawet dyskwalifikujących ofertę (np. omyłkowe usunięcie jednego wiersza z tabeli);
  • zamawiający miałby mniej pracy w sprawdzaniu arkuszy;
  • nie wchodziłyby w grę żadne poprawki oczywistych omyłek rachunkowych, a odrzucenia z powodu złożenia nieprawidłowej oferty nie miałyby miejca.

Zachęcam zamawiających do tych zmian. Wszyscy na nich zyskają.

***

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jakub 6 marca, 2022 o 15:15

Prawda jest taka, że teraz dobra znajomość Excela to podstawa 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: