Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Z cyklu „Pytanie czytelnika bloga” – smartpzp a dwuosobowa reprezentacja

Łukasz Bąk30 października 2020Komentarze (0)

Z następującym zagadnieniem zwrócił się do mnie jeden z Klientów.

Otóż poinformowano go w Nadleśnictwie, że używana tam platforma przetargowa smartpzp nie przewiduje możliwości podpisania oferty przy reprezentacji dwuosobowej. Chodzi o sytuację, w której do przetargu startuje spółka z dwiema osobami w zarządzie, mającymi łączne prawo reprezentacji.

Zdziwiła mnie ta informacja. Wynikałoby z niej ni mniej, ni więcej, że takie podmioty mają techniczne ograniczenia co do możliwości złożenia oferty.

Podczas wspomnianej rozmowy z Klientem wykluczyłem komplikacje. Wyszedłem bowiem z założenia, że procedura przetargowa nie powinna dyskryminować przedsiębiorców w zależności do tego, w jakiej formie prowadzą swój biznes i czy w zarządzie mają jednego, dwóch czy trzech członków.

***

Przyjrzałem się w wolnej chwili platformie smartpzp. Nie testowałem wcześniej tego narzędzia, bowiem nie było jak dotąd stosowane w LP. Uświadomiłem sobie, że rzeczywiście procedura składania ofert za pośrednictwem platformy może wywołać wspomniane komplikacje.

Składając ofertę wgrywamy plik – formularz ofertowy opatrzony podpisem. Dodatkowo jednak cenę ofertową i ewentualne inne kryteria wpisujemy w rubryki przygotowane przez smartpzp. Na koniec złożenie/wysłanie oferty także opatrujemy podpisem. I właśnie w tym momencie ujawnia się problem –

czy i jak podpisy mają złożyć dwie osoby?

Wątpliwości potwierdziły się w regulaminie smartpzp. Regulamin – załącznik do SIWZ wskazuje, że w omawianym przypadku należy dołączyć do oferty stosowne, dodatkowe pełnomocnictwo. Wniosek – trzeba dokładnie czytać całą dokumentację przetargową!

Procedura stosowana przez smartpzp jest dla mnie niezrozumiała, wręcz kuriozalna. Okazuje się bowiem, że spółka posiadająca dwóch członków zarządu i łączną reprezentację musi tworzyć dodatkowe dokumenty, aby skutecznie złożyć ofertę.

***

Wykonawca z łatwością przygotuje upoważnienie, ale zastanawiam się, czy nie jest to rozwiązanie dyskryminujące i do zaakceptowania w świetle zasady równości w postępowaniu o udzielenie zamówień…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: