Chyba można już odtrąbić początek sezonu przetargowego w Lasach Państwowych. Zaczynają do mnie spływać pierwsze wieści, wątpliwości, zapytania dotyczące publikowanych SIWZ.
Pomimo, że zapewne nie pierwszy raz będziesz ubiegał się o zamówienie, zachęcam Cię do wnikliwego czytania dokumentacji przygotowanej przez zamawiającego. Nie tylko po to, aby złożyć ofertę zgodną ze specyfikacją, ale także po to, aby wiedzieć co Cię czeka, gdy już wymarzony przetarg wygrasz. Wzory umów ulegają corocznym modyfikacjom i choćby nieznaczna korekta redakcyjna może okazać się dla Ciebie zaskoczeniem.
Warto sięgnąć do opublikowanego na portalu firmylesne.pl komentarza do dokumentacji przetargowej. Jest tam wiele wartościowych informacji o tym, jak zamawiający powinien, zgodnie z oczekiwaniami Dyrekcji Generalnej, interpretować SIWZ i umowę.
Natura przetargów jest taka, że wygrywa najlepszy (wedle kryteriów SIWZ oczywiście). Życzę Ci zatem, abyś bez przeszkód przebrnął przez formalne wymogi postępowania, a następnie mógł wykonywać pracę tam, gdzie Ci najbardziej na tym zależy!
A propos przyszłego roku, możliwe że to już ostatni raz, gdy dokumentacja przetargowa składana jest w tradycyjnej, pisemnej formie. Duża, ubiegłoroczna nowelizacja prawa zamówień publicznych wymaga stosowania elektronicznej wymiany korespondencji od 18 października 2018r. Chyba, że Lasy Państwowe, chcąc uniknąć komplikacji we wdrażaniu nowych rozwiązań, w przyszłym sezonie ogłoszą przetargi przed tą datą…
Kwestia elektronicznej komunikacji pomiędzy wykonawcą a zamawiającym będzie jeszcze przeze mnie poruszana na blogu. Jak to bowiem przy takich zmianach bywa, pojawi się cała masa wątpliwości i ciekawych zagadnień prawnych. Może w końcu uda się jednak uniknąć drukowania nieszczęsnych, obszernych formularzy JEDZ, co przy wieloosobowych konsorcjach bywa koszmarem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }