Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Termin na wniesienie odwołania do KIO a święta Bożego Narodzenia

Łukasz Bąk19 grudnia 2018Komentarze (0)

Zbliżają się święta. Jak zwykle pod koniec roku obowiązki domowe zbiegają się z przetargowymi. Pisałem o tym tutaj 🙂

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy okres świąteczny wpływa na termin na wniesienie odwołania do KIO, poniżej kilka wskazówek.

Po pierwsze:

Jeżeli święta przypadają w trakcie okresu na wniesienie odwołania, okres ten nie ulega przedłużeniu. Dla przykładu, jeśli otrzymałeś dzisiaj drogą elektroniczną niekorzystną dla Ciebie decyzję o wyborze oferty konkurencji, termin na zaskarżenie zakończy się za 10 dni, czyli 28 grudnia. Problem w tej sytuacji jest taki, że w okresie świąt nawet prawnicy nie pracują :), co oznacza, że faktycznie czasu na przygotowanie odwołania jest mniej.

Po drugie:

Jeżeli niekorzystną dla Ciebie decyzję zamawiającego otrzymałeś e-mailem w dniu 14 grudnia, musisz złożyć odwołanie najpóźniej 24 grudnia. Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy (przynajmniej na razie), zatem smażenie karpia nie ma wpływu na termin. Przepraszam, ma wpływ taki, że nie da się jednocześnie smażyć karpia i pisać odwołania.

Uwaga, zgodnie z tą informacją, urzędy państwowe w wigilię mają być w tym roku zamknięte. Nie wynika to jednak z ustawy, co powoduje, że faktycznie w omawianym przypadku termin na wniesienie odwołania do KIO bardzo się skróci – do dnia 21 grudnia. Zastrzeżenie nie dotyczy oczywiście odwołania wnoszonego w formie elektronicznej – do tego nie potrzeba otwartego biura Urzędu.

Po trzecie:

Jeżeli Nadleśnictwo poinformowało Cię o odrzuceniu Twojej oferty drogą elektroniczną w dniu 13 grudnia, masz także czas do samej wigilii. Twój dziesięciodniowy termin powinien skończyć się 23 grudnia, ale ponieważ jest to niedziela, zyskujesz dodatkowy, najbliższy dzień roboczy. Tylko wtedy, gdy wnosisz odwołanie elektroniczne. Przy pisemnym, z powodu zamkniętego Urzędu, musisz działać wcześniej.

Po czwarte:

W przypadku, w którym Nadleśnictwo zrobi Ci psikusa i wyśle decyzję, którą chcesz zaskarżyć w dniu 20 grudnia, odwołanie musisz wnieść do sylwestra. Twój termin skończyłby się 30 grudnia, ale w tym roku jest to niedziela, więc zyskujesz dodatkowy dzień. Gdybyś miał składać odwołanie na piśmie, radzę dokładnie sprawdzić w jakich godzinach pracuje biuro podawcze UZP. Może się okazać, że w ogóle nie pracuje (tak jak w przypadku wigilii). Wtedy albo odwołanie doręczysz wcześniej, albo skorzystasz z formy elektronicznej (z tym miałem niestety ostatnio problem, o którym kiedyś napiszę).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: