Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Z cyklu „Pytanie czytelnika bloga”: kiedy będzie znany budżet zamawiającego

Łukasz Bąk07 listopada 20222 komentarze

Budżet zamawiającego – kiedy Nadleśnictwo może publikować wartości pakietów?

Czytelniczka bloga poprosiła mnie o informację w następującej sprawie.

Dotychczas miejscowe Nadleśnictwo nie miało problemów z podawaniem wartości pakietów. Chodzi o pieniądze, które zakłada do wydania zamawiający.

Kiedy będzie znany budżet zamawiającego

W wielu przypadkach wspomniana kwota jest wskazówką dla wykonawców, czego mogą spodziewać się podczas przetargu. Firmy dowiadują się wszakże zawczasu, jakie ceny ofertowe będą na pewno zaakceptowane.

Dobrze wiedzieć, czy nasze oczekiwania cenowe będą odpowiadały oczekiwaniom zamawiającego, albo w jakim stopniu te dane będą się rozchodziły.

Niedawne doświadczenia uczą, że nie wszyscy się tym przejmują. Redakcja portalu firmyleśne przeliczyła bowiem jaką średnio podwyżkę przewidziały niedawno  ZUL-e w przetargu w Dyrekcji Szczecińskiej i wyszło tego 11%. Tak trzymać!

Co ciekawe, we wspomnianym powyżej przetargu organizator, w formie tabelarycznej, już na samym początku podał dokładne kwoty, jakie zamierza przeznaczyć na poszczególne pakiety. To bardzo czytelne postawienie sprawy, choć, jak widać, nie zniechęciło oferentów do podwyżek.

Moja rozmówczyni ma z tym problem, bowiem wbrew dotychczasowej praktyce, nie otrzymała żądanej informacji. Nadleśnictwo powiadomiło, że opublikuje wartości pakietów tuż przed otwarciem ofert, dosłownie chwilę przed.

Pytanie – czy to jest zgodne z prawem?

Odpowiedź – tak, to jest zgodne z prawem.

Niestety Pani Magdaleno, Nadleśnictwo może do ostatniego momentu wstrzymać się z publikacją swoich kalkulacji, nie dalej niż przed otwarciem ofert.

Obawiam się, że czeka Panią wycena oferty trochę „w ciemno”.

Mimo wszystko, życzę powodzenia!

Łukasz Bąk
adwokat

***

Kosztorys ofertowy – uczmy się excela!

Dokumentacja przetargowa, co oczywiste, jest przygotowywana przez zamawiających. I ci właśnie zamawiający powinni tak ją udostępniać, aby maksymalnie ułatwiać wypełnianie właściwych formularzy z minimalnym ryzykiem błędów.

Mowa w szczególności o kosztorysach, to bowiem kilkustronicowe tabele, w których o pomyłkę nie trudno [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magdalena 13 listopada, 2022 o 17:26

Dziękuję za rzetelne informacje, jak zawsze trafnie i rzeczowo.
Pozdrawiam:)

Odpowiedz

Łukasz Bąk 14 listopada, 2022 o 07:32

Dziękuję Pani Magdaleno!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: