Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Wygrałeś przetarg – wesprzyj Nadleśnictwo!

Łukasz Bąk12 kwietnia 2018Komentarze (0)

W tym wpisie dwa słowa w temacie przystępowania do sprawy w KIO po stronie Nadleśnictwa, o którym wspominałem już tutaj.

Przystąpienie polega na tym, że jeżeli wygrałeś przetarg, a Twój konkurent odwołuje się od decyzji Nadleśnictwa, możesz w sprawie przed KIO stanąć po stronie zamawiającego, walcząc tym samym o własny kontrakt. Przystąpienie daje możliwość stawiennictwa na rozprawie i osobistej polemiki z argumentami strony odwołującej.

Inspiracją do zamieszenia wpisu w kwestii przystąpienia jest moje wrażenie, że po stronie firm leśnych istnieje pewna obawa lub niechęć co do skorzystania z prawa do przystąpienia. Powoduje to niedostateczną moim zdaniem popularność tej instytucji.

Niektórzy przedsiębiorcy decyzję w zakresie przystąpienia podejmują w oparciu o rekomendacje samego Nadleśnictwa. Innymi słowy, kiedy zamawiający namawia do przystąpienia – ZUL składa pismo, jeżeli Nadleśnictwo takich sugestii nie ma, albo wręcz odradza – wtedy ZUL biernie czeka na wyrok KIO. U źródła takiego postępowania jest zapewne przekonanie, że decyzje podejmowane przez Nadleśnictwo w postępowaniu przetargowym są po prostu słuszne i prawidłowe.

Nic bardziej mylnego!

Rezygnacja z przystąpienia to większe ryzyko przegranej!

Wiara w to, że Nadleśnictwo zawsze skutecznie obroni się samo może okazać się złudna. Przykładowych powodów jest kilka:

  • Zaskarżona decyzja ma pewne defekty prawne, wymagające aktywnej i twórczej obrony. Im więcej głów i osób do jej przemyślenia, tym lepiej.
  • Nadleśnictwo, mimo, że korzysta z pomocy profesjonalnego prawnika, nie dostrzeże wszystkich argumentów wspierających własne rozstrzygnięcie. Po prostu nikt nie jest doskonały, a my prawnicy najlepiej wiemy, że tam gdzie są 3 racje „za”, znajdą się zawsze i 3 racje „przeciw”.
  • Nadleśnictwo zaniedba lub zignoruje należyte przygotowanie do rozprawy, pozostając w przekonaniu, że jego decyzja przetargowa sama się obroni.
  • Wreszcie sam odwołujący będzie na tyle dobrze przygotowany do rozprawy, że rozłoży zamawiającego na przysłowiowe „łopatki”.

Na tym polega piękno stosowania prawa, że życie jest o wiele bogatsze niż kodeksowa treść. Dlatego właśnie prawnicy nigdy nie dają, a raczej nie powinni dawać klientom gwarancji sukcesu. Adwokat czy radca prawny wie, że zawsze jest choćby minimalne ryzyko przegranej.

Wychodząc z takiego przekonania należy dojść do wniosku, że jeżeli zależy Ci na zamówieniu publicznym, powinieneś walczyć o nie do samego końca. Decyzję o przystąpieniu do sprawy przed KIO podejmuj samodzielnie, bez sugerowania się radami zamawiającego.

***

Ponieważ na wiosenną galerię Żony wciąż oczekuję, jeszcze coś z zimowej edycji:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: