Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Drogi ZUL-u, czy masz już kwalifikowany podpis elektroniczny?

Łukasz Bąk24 marca 2018Komentarze (0)

Rozmawiając ostatnio z jednym z klientów zapytałem:

„Czy ma Pan już kwalifikowany podpis elektroniczny?”

Wobec wchodzących wkrótce w życie zmian w prawie zamówień publicznych, takie pytanie jest jak najbardziej zasadne.

Zbliżamy się bowiem do momentu, w którym każdy, kto zamierza ubiegać się o zamówienie publiczne w Lasach Państwowych będzie musiał posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny. Jest to narzędzie służące opatrywaniu dokumentów elektronicznych znakiem umożliwiającym identyfikację osoby podpisującej.

Ostatnia, duża nowelizacja prawa zamówień publicznych miała miejsce w czerwcu 2016r. Nie wszystkie uchwalone wtedy przepisy weszły jednak w życie. Niektóre z nich zaczną funkcjonować dopiero wkrótce. Co ciekawe, są to regulacje iście rewolucyjne dla procedur przetargowych.

Na chwilę obecną najważniejsze dla Ciebie są dwie informacje:

JEDZ w formie elektronicznej

Jeżeli zamierzasz złożyć ofertę w przetargu ogłoszonym nie wcześniej niż 18 kwietnia 2018r., Twój JEDZ będzie musiał zostać złożony w formie elektronicznej. I właśnie taki dokument będziesz musiał opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Z opublikowanych ostatnio w Gazecie Leśnej informacji wynika, że nadal są w Polsce Nadleśnictwa, w których „nie obsadzono” wszystkich pakietów. To może oznaczać, że gdzieś jeszcze zostaną wszczęte przetargi. Jeżeli wydarzy się to we wskazanej powyżej dacie lub później, ma to dla Ciebie niebagatelne znaczenie.

Póki wypełniasz JEDZ-a pisemnie, wskazówki jak to zrobić znajdziesz tu.

Oferta w formie elektronicznej

Pójdźmy dalej.

We wszystkich przetargach, które zostaną ogłoszone nie wcześniej niż 18 października 2018r., będzie obowiązywała wyłącznie elektroniczna wymiana korespondencji! Zarówno Twoja oferta jak i załączniki, a potem także oświadczenia będą musiały odpowiadać takiej właśnie formie porozumiewania się. Do tego także potrzebny będzie Ci kwalifikowany podpis elektroniczny.

Krótko mówiąc, bez tego podpisu utracisz możliwość ubiegania się o zamówienie. Dotyczy to Ciebie jak i Twoich wszystkich konsorcjantów, wszakże nawet wtedy, gdy lider podpisuje ofertę, każdy z nich składa swojego JEDZ-a.

O zakupie podpisów elektronicznych – więcej wkrótce na tym blogu.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: