Czy zrębka może być kanwą do ciekawych konkluzji prawnych?
Ależ tak!
Otóż firma leśna miała ze swoim podwykonawcą nierozliczone należności za usługę zrębkowania. Podmiot ten był zaliczkowany, a na koniec okazało się, że dostał pieniędzy więcej niż mu się należało. I właśnie o zwrot nienależnej nadwyżki wnieśliśmy do sądu pozew.
Kilka dni temu został wydany wyrok zaoczny.
Co to jest wyrok zaoczny i kiedy się go wydaje
Wyrok zaoczny to orzeczenie wydawane bez prowadzenia procesu, wyłącznie w oparciu o dokumenty złożone do sądu. Warunkiem wydania wyroku zaocznego jest uznanie przez sąd, że stanowisko wyrażone w pozwie jest prawdopodobnie prawdziwe. Innymi słowy, sąd ocenia, czy to co napisała osoba wnosząca sprawę wydaje się być choćby w minimalnym stopniu rozsądne.
Jest jednak jeszcze jeden warunek, do którego nawiązuje tytuł niniejszego wpisu.
Otóż sąd może wydać wyrok zaoczny tylko wtedy, gdy ten, przeciwko któremu toczy się proces zachowuje się całkowicie biernie.
Każdy pozew, po jego wstępnej weryfikacji, trafia za pośrednictwem sądu do strony przeciwnej. Tu pojawia się moment, w którym może ona zająć stanowisko i zaprzeczyć, że jest cokolwiek komuś winna.
Argumenty przedstawiasz w odpowiedzi na pozew. Jeżeli nie złożyłeś takiej odpowiedzi, możesz tak czy owak pojechać na rozprawę i tam wyartykułować swoje stanowisko.
Jeżeli także tego nie zrobisz, wtedy ryzykujesz wydanie wyroku zaocznego.
Strona, przeciwko której zapadł wyrok zaoczny nie jest jeszcze na całkowicie przegranej pozycji. Może wnieść sprzeciw, co spowoduje tym razem przeprowadzenie całego procesu (przesłuchania świadków itp.). Na koniec sąd oceni, czy wyrok zaoczny był prawidłowy czy należy go uchylić.
Wyrok zaoczny a egzekucja komornicza
Uwaga, wyrok zaoczny ma jedną, bardzo istotną cechę. Otóż daje prawo do natychmiastowej egzekucji, która może toczyć się bez względu na wniesienie sprzeciwu.
W tym właśnie miejscu dochodzimy do sedna prawnego problemu.
Zaniechanie odbioru przesyłki sądowej, bierna zachowanie względem sprawy założonej przeciwko Tobie w sądzie może Cię dużo kosztować, a na ewentualny zwrot środków poczekasz latami.
Nie warto!
***
O ciekawej sprawie sądowej z branży leśnej przeczytasz również tutaj.
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }