Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Płaca minimalna a problem waloryzacji wynagrodzenia

Łukasz Bąk18 września 2019Komentarze (0)

Już kilkanaście dni temu Rząd ogłosił, ile będzie wynosiła płaca minimalna w roku przyszłym. Ta kwota to 2.600 PLN brutto.

Nie wiem, czy to dobra wiadomość dla właścicieli firm leśnych…

Presja cen ze strony Lasów Państwowych nie ustaje. Jak pisałem we wrześniowej Gazecie Leśnej, uzyskanie podwyżki przez tych, którzy realizują umowy wieloletnie nie należy do najłatwiejszych.

Wydawałoby się, że w przypadku zatrudniania pracowników na etat, nic bardziej prostszego niż przeprowadzenie waloryzacji. Wystarczyłoby bowiem przeliczyć liczbę etatów przez kwotę, o jaką wzrosła płaca minimalna. Wynik następnie należałoby przemnożyć przez liczbę miesięcy w roku.

Okazuje się, że ta nieskomplikowana matematyka nie wystarczy. Dowodzą tego ciągnące się miesiącami zmagania moich Klientów.

Pod kątem zapowiadanej zmiany płacy minimalnej zastanowiłbym się, jakich korekt dokonać w umowach o pracę z pracownikami, aby ułatwić sobie walkę o waloryzację w przyszłym roku. Doświadczenia w przepychankach o podwyżkę pokazują, że treść takiej umowy może mieć znaczenie przy udowodnieniu wpływu rosnącej płacy minimalnej na koszty realizacji usług.

Jeżeli bowiem dokument wskazuje, iż całość pracy wykonywana jest na danym pakiecie, trudno zakwestionować oczekiwania wykonawcy odnośnie podwyżki.

Jeżeli stosownych zapisów w umowie brak, możliwości dowodowe nadal istnieją, ale są nieco bardziej karkołomne.

Zachęcam Cię zatem do rewizji umów pracowniczych.

***

Nieco więcej o waloryzacji >>> wpis sprzed roku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: