Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Prawo do szczegółowej kalkulacji kary umownej (jubileuszowy wpis nr 101)

Łukasz Bąk02 lipca 2019Komentarze (0)

Kiedy ZUL nie musi zmagać się z problemami przetargowymi, bo swój pakiet wygrał, zaczyna się potyczka o kary umowne.

Większość firm leśnych to wzorowi wykonawcy, których kary nie dotykają ;). Niektórym jednak zapewne zdarzyło się odebrać „sympatyczny” e-mail z Nadleśnictwa z notą obciążeniową. Wszakże umowy o zamówienia publiczne to kopalnia przypadków obarczonych karami (patrz słynny paragraf 13 wzoru umowy).

Ostatnio zetknąłem się z sytuacją, w której taka „wiadomość – niespodzianka” trafiła do jednego z wykonawców. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że oprócz numerów zleceń wymienionych w nocie księgowej, zabrało jakichkolwiek innych, szczegółowych informacji za co dopłacać ma firma leśna.

Kara umowna to zobowiązanie pieniężne. Oczywistym prawem wykonawcy jest umożliwienie mu zweryfikowania choćby samego sposobu kalkulacji kwoty. Z praktyki znam przypadki, w których zamawiający popełniał rażące błędy przy wyliczaniu kary. Kwota stopniowo zmniejszała się wskutek kolejnych, matematycznych i księgowych interwencji wykonawcy. Ryzyko pomyłek jest tym większe, im więcej, choćby najdrobniejszych kar, obejmuje nota księgowa.

Za praktykę godną krytyki uważam zatem przesyłanie przez Nadleśnictwo samej noty, bez choćby minimalnej próby wyjaśnienia skąd wzięła się dodatkowa kwota. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, w której obciążenie karą sprowadza się do wymiaru zryczałtowanej sumy, np. za wykrycie przypadku zastosowania oleju innego niż biodegradowalny. Wtedy niczego nie trzeba specjalnie liczyć.

Co innego, kiedy firma leśna ma dopłacić za wielokrotne opóźnienia w wykonaniu poszczególnych prac, np. pozyskania. W takiej sytuacji istotne jest chociażby to, ile drewna zostało odebrane do ostatniego dnia terminu ze zlecenia. Karę oblicza się wszakże „powykonawczo”, a zatem tylko w odniesieniu do brakującej różnicy.

Wniosek z tego wpisu jest następujący: jeżeli otrzymałeś notę obciążającą Ciebie karą umowną, domagaj się szczegółowych wyjaśnień.

Dla przypomnienia: wpis o karach umownych ku pokrzepieniu ZUL-owskich serc.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: