Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Aktualizacja kodów PKD – ostateczny termin

Łukasz Bąk26 czerwca 2019Komentarze (0)

W drodze do sądu termometr pokazywał:

Umówmy się, w taki upał to nawet blogować się nie chce, a co dopiero siedzieć w todze na sali rozpraw… Dlatego przedmiotem dzisiejszego wpisu jest temat uboczny i lekki.

***

Aktualizacja kodów PKD jest związana ze zmianami w prawie sprzed kilku lat. W 2014r. uchwalono nowelizację ustawy o KRS. Obowiązkiem stało się, aby podmioty wpisane do rejestru wykazywały nie więcej niż 10 pozycji – kodów. Dodatkowo należało wskazać jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy.

Ustawodawca dał trochę czasu na zmiany. W praktyce rejestrowało się je przy okazji innych wpisów, np. zmiany wspólników, członków zarządu, treści umów spółek itp.

***

W branży leśnej działają także podmioty wpisane do KRS. Chciałem Cię zatem poinformować, że w tym roku upływa ostateczny termin na aktualizację kodów PKD. Ten dzień to 1 grudnia 2019r. Zaniechanie zgłoszenia zmian może spowodować wszczęcie postępowania przymuszającego, a w dalszej kolejności nawet nałożenie grzywien na członków zarządu.

Co ważne – jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu i jest zgodny z PKD z 2007 roku, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany. Ograniczy się ono w takim przypadku do wypełnienia stosownych formularzy oraz uiszczenia opłaty.

Sprawdź, czy przy okazji nie masz potrzeby dokonania innych wpisów – wtedy unikniesz wielokrotnego ponoszenia prowizji sądowej. Może w Twoim KRSie widnieje jeszcze jakiś nieaktualny wspólnik, może adres siedziby uległ w międzyczasie zmianie…? Aktualizacja kodów PKD jest dobrym pretekstem, aby te wszystkie kwestie ostatecznie „wyczyścić”.

Szczegółowe informacje o klasyfikacji działalności znajdziesz w tym miejscu, a wyszukiwarka kodów tutaj.

***

Dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, nie posiadających spółek: ten wpis.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: