Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Zlecenia Nadleśnictwa – „reguła 20%”

Łukasz Bąk11 listopada 2017Komentarze (0)

Chcę Ci serdecznie polecić ciekawą analizę nowych wzorów dokumentacji przetargowej opublikowaną w listopadowej Gazecie Leśnej.

Spośród fragmentów, w których autor, Rafał Jajor, niemal „po sędziowsku” waży argumenty za i przeciw badanym zapisom, jest jedna kwestia, która szczególnie mnie zainteresowała – obowiązek dołożenia starań zamawiającego, by w jednym miesiącu zlecać nie więcej niż 20% prac.

Zapis, jak słusznie zauważa autor, jest miękki, ale nie bez prawnego znaczenia.

Wyobraźmy sobie proces o kary umowne, naliczone w sytuacji nadmiernego obłożenia pracą. Właściciel ZUL-a może zmusić zamawiającego, aby przed sądem wytłumaczył dlaczego nie zechciał trzymać się „reguły 20%”.

Im mniej przekonujące tłumaczenie Nadleśnictwa, tym większa szansa na to, że w konkretnym przypadku kara zostanie zmniejszona. Do takiej czynności sąd ma zawsze prawo (nazywa się to „miarkowaniem kary umownej”), ale trzeba dostarczyć mu rozsądnych argumentów. Tym argumentem będzie treść zaleceń Dyrekcji Generalną Lasów Państwowych w zestawieniu z niewiarygodnymi, podanymi przez Nadleśnictwo w konkretnej sprawie przyczynami naruszenia „reguły 20%”.

Podsumowując: „reguła 20%”, pomimo, że nie w pełni zobowiązująca, to krok Lasów Państwowych w dobrą stronę!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: