Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Dociekliwy ZUL, czyli wyjaśnienia SIWZ, które niczego nie wyjaśniają

Łukasz Bąk20 listopada 20172 komentarze

W komentarzu do tego wpisu Pani Sabina zwróciła uwagę na ciekawy aspekt dotyczący odpowiedzi zamawiającego na pytania do specyfikacji.  Jak się okazuje, sztuką jest nie tylko umiejętne zadawanie pytań, ale także uzyskanie satysfakcjonującej odpowiedzi. Czytelniczka zapytała:

Co zrobić kiedy odpowiedź Nadleśnictwa jest mało wyczerpująca i nie podparta żadnymi przepisami?

Nadleśnictwo ma w pewnych obszarach (np. technologii) dużą swobodę kształtowania zasad współpracy z wykonawcą. Nie zawsze zatem uda Ci się wymusić na zamawiającym, aby pod wpływem Twoich argumentów zmienił zapisy specyfikacji. Czasem może nie zadziałać nawet odwołanie do KIO (którego skądinąd w sprawach technologicznych nie zalecam).

Jeżeli jednak żądasz wyjaśnień SIWZ, masz ustawowe prawo do tego, aby zamawiający udzielił Ci czytelnej, jasnej, rozwiązującej Twoje wątpliwości odpowiedzi, nawet gdy ostatecznie jej treść jest dla Ciebie niekorzystna.

Skoro Lasy Państwowe rozpisują przetargi dysponując publicznym majątkiem, muszą być gotowe przynajmniej wytłumaczyć Ci dlaczego Twoje przyszłe prace mają zamiar zorganizować tak, a nie inaczej. Nie wystarczą tu pokrętne wyjaśnienia, czy ogólnikowe sformułowania.

Jeżeli spotykasz się z sytuacją, w której wyjaśnienie nie jest żadnym wyjaśnieniem, nie zawahaj się zadać pytania ponownie, wskazując Twoje, nadal istniejące wątpliwości.

Drogi ZUL-u, bądź dociekliwy!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sabina 22 listopada, 2017 o 08:17

No to próbujemy jeszcze raz 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Bąk 22 listopada, 2017 o 11:15

Pani Sabino, życzę powodzenia!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: