Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Z cyklu „Pytanie czytelnika bloga” – jak liczymy przerób

Łukasz Bąk10 listopada 2021Komentarze (0)

Pan Marcin wysłał do mnie mailowe zapytanie odnośnie treści tegorocznych Specyfikacji. Zwrócił uwagę na zapis, który zauważyłem zaledwie kilka dni temu, kiedy z jednym z Klientów pracowaliśmy nad ofertą przetargową.

Otóż okazuje się, że w przetargach na usługi leśne pojawiła się niemal rewolucyjna zmiana. Mam obawy, że nie służy ona wzmocnieniu rynku usług leśnych, wręcz przeciwnie – jego rozdrobnieniu.

***

Odpowiednie doświadczenie jest od lat jednym z warunków udziału w przetargach w Nadleśnictwach. Kto nie ma tzw. przerobu, nie może złożyć oferty. O przerobie pisałem już na blogu.

Diabeł tkwi jednak w detalach. W szczególności kluczowy jest próg finansowy. Im mniejsza suma przerobu, tym większa iluzoryczność wymagania.

Są jednak jeszcze inne uwarunkowania, które mogą albo wzmacniać albo osłabiać to kryterium.

***

W tym roku mamy do czynienia z drugim zjawiskiem. Dotychczas bowiem wykonawcy musieli pilnować, aby wymagane kwoty doświadczenia pochodziły tylko z jednej umowy.

Nadleśnictwa uznawały, że

przedsiębiorca, który zrealizował dziesięć umów wartych 100.000 PLN każda

nie ma takiego samego doświadczenia jak ten,

który wykonał jedną wartą 1 mln PLN.

Była w tym jakaś logika, ale to już przeszłość. Dziś bowiem wymóg przerobu wygląda tak: 

Wykonawca musi udowodnić, że w okresie ostatnich trzech lat liczonych wstecz od dnia, w którym upływa termin składania ofert, realizował lub realizuje, 

na podstawie jednej lub większej ilości umów,

usługi z zakresu gospodarki leśnej o wartości nie mniejszej niż ………….. .

Zmiana jest kluczowa. Nadleśnictwa drastycznie obniżyły prób zdolności przetargowej, czyli możliwości ubiegania się o zamówienie. Dotychczasowi, drobni wykonawcy, realizujący niewielkie umowy, będą teraz w stanie samodzielnie przystąpić do przetargu. Jest to o tyle prawdopodobne, że wymagania w zakresie sprzętu i ludzi wielokrotnie także pozostawiają wiele do życzenia i są nieadekwatne do realnych potrzeb.

***

Trwa pozyskanie w bezpośrednim sąsiedztwie mojego domu…

Szkoda tylko, że widziałem tam pilarza bez kasku, okularów i słuchawek, za to w czapeczce z daszkiem.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: