Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Z cyklu „Pytanie czytelnika bloga”: jak obliczać przerób w usługach leśnych?

Łukasz Bąk15 listopada 2019Komentarze (0)

Od jednej z Pań – właścicielek firmy leśnej, otrzymałem wczoraj wiadomość, z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.

Bardzo dziękuję za ten kontakt, a ponieważ problemy mają charakter uniwersalny i dotyczą standardowych zapisów specyfikacji Nadleśnictw, postanowiłem odpowiedź w tym miejscu, czyli na blogu.

Pytanie 1

Czy wykonawca, udowadniając wymagany przerób, może dodawać wartość usług wynikającą z różnych, realizowanych przez siebie umów?

Odpowiedź:

Sprawa jest jasna – nie może. SIWZ obowiązująca w Lasach Państwowych przewiduje konieczność posiadania przerobu z jednej (pojedynczej) umowy. Nie ma możliwości sumowania kwot wynagrodzenia z kilku kontraktów.

Pytanie 2

Czy lider konsorcjum, wykazując przerób, musi odjąć od kwot zafakturowanych na Nadleśnictwo sumy wypłacone na rzecz członka konsorcjum?

Odpowiedź:

Ten temat poruszałem na blogu mniej więcej rok temu. Tak, lider może wykazać się tylko wartością prac, które sam wykonał. To, za co zapłacił swojemu konsorcjantowi nie składa się na sumę służącą udowodnieniu wymaganego przerobu.

Pytanie 3

Czy wykonawca, udowadniając wymagany przerób, może dodawać wartość usług z tego samego Nadleśnictwa, ale z różnych pakietów?

Odpowiedź:

Pytanie jest podobne do Pytania 1 i odpowiedź także będzie analogiczna. Nawet jeżeli usługi były realizowane w jednym Nadleśnictwie, nie ma mowy o dodawaniu przerobów. SIWZ jest w tym zakresie jednoznaczna, bowiem mówi o co najmniej 1 usłudze rozumianej jako wykonywanie prac na podstawie jednej umowy. Sformułowanie „co najmniej” ma, jak rozumiem, oznaczać, że oferent może oczywiście wylegitymować się dwoma umowami, ale i tak choćby jedna z nich musi osiągnąć wymaganą wartość.

***

Z jesiennej galerii Żony:

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: