Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Kornik drukarz w czeskich lasach

Łukasz Bąk12 czerwca 2019Komentarze (0)

Kornik drukarz to podobno problem powodujący zwiększenie pozyskania w Czechach…

Moglibyśmy ronić łzy nad przyrodniczymi aspektami tego zjawiska, ale umówmy się – przedsiębiorcy leśni nie zarabiają na trosce o przyrodę. ale na wycinaniu drzew. Jakkolwiek obrazoburczo by to nie zabrzmiało.

No więc pojawia się, a raczej już od jakieś czasu trwa, okazja na dodatkowy zarobek. Kiedyś powiedzielibyśmy z przekąsem – „w dewizach” :).

Miałem okazję konsultować kilka takich zleceń. Niezależnie od wielu innych kwestii lub ustaleń (stawki, sposób zapłaty, zabezpieczenie płatności itp.) dla adwokata istotne są dwa zagadnienia.

Kornik drukarz a prawo właściwe

W umowach zawieranych z zagranicznym kontrahentem na prace realizowane za granicą zadbałbym w pierwszej kolejności o oznaczenie tzw. „prawa właściwego”. Innymi słowy strony umowy mogą ustalić, jakie prawo ma do niej zastosowanie i wprost zapisać to w kontrakcie.  Oczywiście rekomenduję, aby nasi rodacy wpisywali do umów użycie prawa polskiego.

Temat jest nie bez znaczenia na wypadek wystąpienia nieporozumień, a nawet sporu sądowego (przykład pierwszy z brzegu – uznanie długu i kwestia jego skuteczności). Z punktu widzenia naszego ZUL-a o wiele dogodniej będzie poruszać się po umowie, jeżeli jej interpretacja dokona się na podstawie naszych praw. Zaprzyjaźniony adwokat nie będzie miał z tym problemu. W przypadku prawa czeskiego trzeba będzie szukać wyspecjalizowanej kancelarii (są takie na południu kraju).

Kornik drukarz a sąd właściwy

Konsekwencją wyboru prawa powinna być decyzja o wyboru sądu, który miałby rozstrzygać ewentualny konflikt. Nie ma sensu ocena umowy przez sąd z Czech z perspektywy polskich ustaw, sędziowie czescy wszakże ich nie znają. Jeżeli zamierzasz zawrzeć kontrakt na prace w Czechach, radzę Ci zatem powalczyć o klauzulę przekazującą spory do sądu polskiego.

Kornik drukarz a ściągnięcie należności

Pamiętaj, że jeżeli taką sprawę w Polsce wygrasz, będziesz miał prawo egzekucji na terenie Czech. Prawo unijne usunęło wiele skomplikowanych formalności wymaganych do „przerobienia” wyroku z Polski na grunt innych państw członkowskich. Nie musisz zatem martwić się, że orzeczenie z Polski utrudni ci odzyskanie pieniędzy.

Windykacją oczywiście zajmie się tamtejszy urzędnik na wzór komornika.

***

Z galerii Żony:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: