Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Kosztorys a cena ofertowa

Łukasz Bąk01 czerwca 2018Komentarze (0)

Zapewne zdziwi Cię informacja, że są jeszcze w Polsce Nadleśnictwa, gdzie nadal nie zostały rozstrzygnięte przetargi na usługi leśne.

Trzy dni temu zapadł w Krajowej Izbie Odwoławczej wyrok w jednym z takich postępowań.

Sprawa dotyczyła poprawienia pomyłki w ofercie.

Błąd wykonawcy przy wypełnianiu kosztorysu

Po otwarciu kopert okazało się, że wykonawca popełnił błąd obliczając kwoty podatku VAT (nie stawki) przy poszczególnych pozycjach w kosztorysie ofertowym. W efekcie, kosztorys zawierał błąd polegający na tym, że cena całkowita wskazana w nim, a także cena całkowita wskazana w formularzu ofertowym, były niezgodne z zawartością kosztorysu.

Nadleśnictwo zwróciło się do oferenta z informacją, że zamierza skorygować pomyłkę. Polegało to na:

  • wprowadzeniu do kosztorysu prawidłowego wyniku działania:

stawka jednostkowa za czynność x 23% VAT,

  • ponownemu dodaniu wszystkich jednostkowych stawek brutto za poszczególne czynności;
  • poprawieniu końcowego wyniku brutto w kosztorysie;
  • poprawieniu ceny ofertowej brutto zawartej w formularzy oferty, po to by była taka, jak w kosztorysie.

Przegrywający wyraził w odwołaniu niezadowolenie z tego, że cena z otwarcia ofert była inna niż ta, którą Nadleśnictwo uznało za wygrywającą.

Nadleśnictwo oraz zwycięzca przetargu, którego miałem przyjemność reprezentować, wskazywali, że Nadleśnictwo postąpiło zgodnie z ustawą, pozwalającą na usuwania pewnych oczywistych nieścisłości w ofertach. W przeciwnym razie formalizm przetargów byłby posunięty do granic absurdu.

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej

KIO skontrolowało postępowanie zamawiającego i podzieliła zdanie Nadleśnictwa i zwycięzcy przetargu.

Kluczowe były dwie kwestie.

Kwestia pierwsza: błąd w kosztorysie był możliwy do wychwycenia dla każdego, choćby postronnego obserwatora. Usunięcie pomyłki nie wymagało zatem ingerencji w kosztorys, która przekraczałaby dopuszczalne prawnie granice. Wystarczyło tylko na nowo przeprowadzić proste działania matematyczne.

Kwestia druga: zgodnie z SIWZ, oferent, po wypełnieniu kosztorysu, miał przenieść cenę całkowitą brutto do formularza ofertowego. Uzupełnienie formularza była zatem swoistą czynnością wtórną w stosunku do sporządzenia kosztorysu. Poprawienie ceny kosztorysowej musiało łączyć się z poprawieniem ceny w formularzu. Chodziło o prosty transfer danych z jednego dokumentu ofertowego do drugiego. Kosztorys był w tym sensie ważniejszy niż formularz.

Zwycięzca przetargu może w końcu wziąć się do pracy!

A propos, o terminie do przyłączenia się do Nadleśnictwa w sprawie przed KIO dowiesz się z tego wpisu.

***

Pogoda co prawda już letnia, ale galeria Żony wciąż wiosenna.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: