Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Lider konsorcjum nie podpisuje pełnomocnictwa

Łukasz Bąk17 listopada 2021Komentarze (0)

Trwają przygotowania dokumentów przetargowych. W niektórych rejonach dokumenty już zostały przygotowane, a oferty otwarte przez Nadleśnictwa. Toczą się ciężkie boje o stawki.

Konsultujemy z Klientami kosztorysy, formularze JEDZ, załączniki, oświadczenia, a wśród nich także pełnomocnictwa, które składa lider konsorcjum.

Jeżeli potrzebujesz wzoru upoważnienia dla lidera, znajdziesz go oczywiście na tym blogu.

***

Jak widzę, praktyką jest, że lider konsorcjum sam także podpisuje udzielone mu pełnomocnictwo. W wielu konsorcjach przyjęło się, że podpisy składają wszyscy członkowie grupy. Otóż absolutnie nie jest to konieczne.

***

Pełnomocnictwo, jak się fachowo wskazuje, jest jednostronną czynnością prawną. Oznacza to tyle, że jego skutek polega na wydaniu wiążącego oświadczenia prawnego przez jedną osobę. Dla porównania – umowa będzie dwustronną czynnością, bowiem do jej zawarcia potrzebne nam są dwa lub więcej podpisów.

Czy lider konsorcjum musi udzielić zgody na przyjęcie pełnomocnictwa?

Na ten temat uczeni w prawie pisali sążniste tomy i nie ma sensu wgłębiać się w takie rozważania. Jedno jest pewne, kiedy lider składa do Nadleśnictwa wraz z ofertą dokument upoważnienia, to nawet jeżeli sam go nie podpisał, jest oczywiste, że akceptuje swoje powołanie. Posłużenie się kwitem przy wysłaniu oferty jest tu dostatecznie jasnym sygnałem.

***

W toku niemal dorocznych podróży przetargowych po ciekawych zakątkach kraju natrafiłem na perłę średniowiecznej architektury. Ta kaplica, zbudowana przez zakon Templariuszy, ma niemal 900 lat!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: