Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Pełnomocnictwo do przystąpienia – uwaga na błędy

Łukasz Bąk24 lutego 2020Komentarze (0)

Zarówno na tym blogu jak i w artykułach w Gazecie Leśnej wielokrotnie namawiałem do korzystania z prawa do przystąpienia do postępowania przed KIO.

Wykonawca może wziąć udział w procedurze odwoławczej przystępując do strony, której wygrana urzeczywistni jego interesy.

Jeżeli oferta firmy „Najlepszy ZUL” jest wygrywająca, a odwołał się inny oferent, wtedy zwycięska firma „Najlepszy ZUL” oczywiście przystąpi po stronie zamawiającego. Wygrana Nadleśnictwa uprawomocni rozstrzygnięcie przetargu.

Jeżeli oferta „Najlepszego ZUL-a” nie jest wygrywająca, a zaskarżony jest wybór innej oferty, wtedy „Najlepszy ZUL” może wesprzeć firmę odwołującą. W przypadku uwzględnienia odwołania dojdzie bowiem do ponownego badania ofert i nie wykluczone, że to właśnie propozycja „Najlepszego ZUL-a” tym razem zostanie uznana za najlepszą.

Przystąpienie rządzi się swoimi, dość restrykcyjnymi regułami.

Po pierwsze: termin.

Na złożenie oświadczenia są trzy dni. Zwracałem już Twoją uwagę na ten krótki czas w jednym z wpisów.

Po drugie: kopia przystąpienia dla innych stron.

Przystąpienie składamy do KIO. W załączeniu musi się jednak znaleźć dokument potwierdzający, że odpis przystąpienia został przesłany zarówno do zamawiającego, jak i do strony odwołującej. Wystarczą kopie e-maili skierowanych do tych podmiotów. Jeżeli załączników zabraknie, przystąpienie zostanie zdyskwalifikowane. Nie ma możliwości ich uzupełnienia później.

Po trzecie: pełnomocnictwo do przystąpienia.

Tym razem przykład z życia wzięty. Przystępujący w jednej ze spraw, w której ostatnio uczestniczyłem, spotkał się z odmową udziału w rozprawie. Na sali rozpraw pozostał, ale bez prawa głosu.

Problem tkwił w pełnomocnictwie dla lidera, który przystąpienie podpisywał. Upoważnienie obejmowało wyłącznie czynności przed zamawiającym, a zatem było zbyt wąskie. Podobnie jak w przypadku potwierdzeń doręczenia pisma innym stronom, pełnomocnictwo także nie podlega uzupełnieniu. Brak w tym zakresie jest niewybaczalny.

Zachęcam zatem do skorzystania ze wzoru upoważnienia dostępnego na blogu. Jeżeli posłużysz się tym dokumentem, na pewno weźmiesz aktywny udział w rozprawie jako przystępujący.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: