Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Czy ZUL może wycofać się z konsorcjum

Łukasz Bąk20 października 2017Komentarze (0)

Pod koniec września miałem przyjemność prowadzić na zaproszenie Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej szkolenie z zagadnień prawnych w firmach leśnych. Zdjęciową relację z tego wydarzenia znajdziesz na facebookowym profilu Izby, czyli tutaj.

Bardzo lubię bezpośrednie spotkania z przedsiębiorcami leśnymi. Prawie zawsze pojawiają się wtedy jakieś ciekawe zagadnienia lub pytania. Tak było i tym razem.

Pomimo, że od szkolenia upłynęło już kilka tygodni, w głowie ciągle mam omawianą tam kwestię wycofania się z umowy konsorcjum przez jednego z konsorcjantów. Pytano mnie, czy można to zagadnienie uregulować.

Jeżeli chcesz zaprzestać współpracy z partnerami, powinieneś skorzystać z zapisów umowy konsorcjum lub po prostu zawrzeć odpowiednie porozumienie. Problem nie leży jednak w tym, jak dogadać mają się dotychczasowi ZUL-owcy. Pamiętaj, że niezależnie od Waszych ustaleń, wszyscy nadal pozostaniecie stroną umowy z nadleśnictwem i każdy z Was będzie niezależnie od innych odpowiedzialny za wykonanie prac do końca roku. Bez względu zatem na to, czy i jak umowa pomiędzy ZUL-ami reguluje prawo do wycofania się z konsorcjum,

nie może ona zmienić treści uzgodnień z zamawiającym i pogorszyć jego sytuacji.

Standardowa umowa z nadleśnictwem nie przewiduje prawa do jej przedterminowego rozwiązania. Innymi słowy, ZUL, który chce zakończyć współpracę, nie może ot tak wycofać się z kontraktu. Klucze do rozwiązania problemu leżą po stronie zamawiającego i jego dobrej woli. Tylko zgoda nadleśnictwa (np. na zamianę Twojej osoby na innego, nowego konsorcjanta) spowoduje, że będziesz mógł na zawsze zapomnieć o zamówieniu i skupić się na nowych przedsięwzięciach. Nie zmieni tego żaden zapis w umowie konsorcjum.

Porozumienie z zamawiającym będzie oznaczało podpisanie odpowiednich dokumentów. To, co pozostaje po Twojej stronie, to zadbanie aby ich treść dała Ci pewność, że nie będziesz więcej musiał martwić się o niechcianą pracę.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: