Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Pełnomocnictwo dla lidera – uwagi dodatkowe

Łukasz Bąk04 kwietnia 2019Komentarze (0)

We wrześniu ubiegłego roku zamieściłem wpis, gdzie udostępniłem Ci wzór pełnomocnictwa dla lidera konsorcjum. Ten dokument możesz cały czas pobrać z bloga.

W praktyce wciąż spotykam upoważnienia dalekie od doskonałości.

Komu udzielono pełnomocnictwa dla lidera

Niedawno zetknąłem się z pełnomocnictwem udzielonym przez konsorcjantów, wśród których znalazła się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta miała swojego stałego przedstawiciela, nie będącego członkiem zarządu. Treść pełnomocnictwa nie wskazywała jednoznacznie, czy pełnomocnikiem ma być ten właśnie przedstawiciel spółki – osoba fizyczna opisana imieniem i nazwiskiem, czy może sama spółka. Drugi przypadek nie jest prawnie wykluczony. Spółka może być przedstawicielem, chociaż w praktyce tak czy owak w jej imieniu musi występować jakiś człowiek.

W omawianym dokumencie, w miejscu wskazania osoby lidera, pojawiły się zarówno dane spółki jak i wspomnianego powyżej stałego przedstawiciela. Osobiście nie miałem pewności kto zatem może podpisywać się w imieniu całego konsorcjum. Pełnomocnictwo podlega co prawda uzupełnieniu na etapie przetargowym, od jego prawidłowości może jednak zależeć np. ważność złożonej oferty. Innymi słowy, trzeba uważać.

Do czego upoważniony jest lider

Przygotowując dokument upoważnienia warto zadbać o to, aby obejmowało ono nie tylko czynności na etapie przetargu, ale także te późniejsze. Mam na myśli np. kwestie związane z realizacją umowy, koordynacją prac czy podejmowaniem decyzji w sytuacjach nagłych.

Lider powinien mieć prawo do ewentualnego występowania przed KIO, choć w tym zakresie orzecznictwo w ostatnich latach staje się bardziej elastyczne. Izba podchodzi z większą wyrozumiałością do dokumentów, które dają liderowi prawo do reprezentacji w zakresie „całego postępowania” lub „wszystkich czynności”. Dla świętego spokoju warto jednak wprost upoważnić lidera do składania odwołań, przystąpień i innych środków prawnych.

Sugeruję, aby pełnomocnictwo dla lidera dawało prawo do delegowania upoważnienia na kolejne osoby. To rada w moim własnym interesie :). Często bywa bowiem tak, że to nie sam lider występuje przed KIO, ale korzysta na rzecz wszystkich konsorcjantów z pomocy prawnika. Lepiej unikać wątpliwości, czy rzeczywiście miał do tego prawo.

Podsumowując – zachęcam do pobrania przygotowanego wzoru.

***

Z galerii Żony:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: