Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Podwyżka wynagrodzenia ZUL-a – wpis już chyba nieaktualny… :(

Łukasz Bąk06 lutego 2018Komentarze (0)

Jeżeli zawarłeś w ubiegłym roku wieloletnią umowę z Nadleśnictwem, powinieneś sprawdzić, czy masz możliwość podwyżki wynagrodzenia.

Waloryzacja stawek w umowach wieloletnich wynika z prawa zamówień publicznych. Ustawa przewiduje w uproszczeniu dwie przyczyny zmian:

po pierwsze: wzrost minimalnego wynagrodzenia;

po drugie: wzrost wysokości składek ZUS.

Dochodzi jeszcze przypadek zmiany stawki podatku VAT, ale to w obecnym roku nie miało miejsca.

Dodatkowym warunkiem waloryzacji jest, aby zmiany opisane powyżej „wpływały na koszt wykonania zamówienia„.

Procedura podwyżki wynagrodzenia ZUL-a

Umowy zawierane z zakładami usług leśnych przewidują szczegółową procedurę podwyższania stawek.

Polega ona na tym, że jako właściciel firmy musisz złożyć  udokumentowany wniosek o modyfikację honorarium. Wykazujesz w nim, że nowe składki lub płaca minimalna podwyższają koszty Twoich usługi. Nie obędzie się przy tym bez szczegółowej kalkulacji, obrazującej skalę zmian oraz ich wpływ na Twój wynik finansowy. Chodzi o to, aby przekonać Nadleśnictwo, że z uwagi na zwiększone obciążenia publiczne, dochodowość kontraktu zmniejszyła się.

Mechanizm kalkulacji mógłby wyglądać na przykład tak:

  • zatrudniasz w firmie na cały rok na pełen etat pięciu pilarzy – należałoby udowodnić ten fakt chociażby kopiami stosownych deklaracji ZUS;
  • pracownicy są niezbędni do wykonania całości zamówienia – w tym zakresie sugerowałbym krótkie scharakteryzowanie ich obowiązków w odniesieniu do treści umów o pracę;
  • każdy z nich otrzymuje wynagrodzenie minimalne – to także powinno wynikać z treści umowy;
  • w rezultacie Nadleśnictwo powinno podwyższyć Twoje stawki o kwoty odpowiadające każdomiesięcznej podwyżce pensji wszystkich pracowników.

Problem pojawi się wtedy, gdy Twoi pilarze i tak otrzymują więcej niż pensja minimalna. W takiej sytuacji trudniej dowieść, że ustawowa podwyżka ma wpływ na ich wynagrodzenie, chyba że wynikałoby to z umowy o pracę (np. ich pensja, wyższa od minimalnej, rośnie co roku o taką kwotę, o jaką rośnie pensja minimalna).

Termin na zgłoszenie wniosku

Na koniec istotna uwaga. Umowy stosowane w Lasach Państwowych przewidują termin na zgłoszenie wniosku o podwyżkę, który wynosi 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów podwyższających elementy składowe wynagrodzenia. Obawiam się zatem, że w tym roku może już być za późno…

Pamiętaj jednak, aby w 2019 r. przypilnować upływających terminów. Postaram się przypomnieć Ci o tym z odpowiednim wyprzedzeniem.

p.s.

Mentor niniejszego bloga Rafał Chmielewski, właściciel firmy web.lex, zachęcał mnie ostatnio do dodawania większej ilości zdjęć.

Postanowiłem wykorzystać pasję mojej Żony i poprosiłem ją o zrobienie kilku fotek podczas niedzielnego spaceru. Poniżej pierwsza z tej rodzinnej galerii.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: