Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Rada Leśnictwa – ciekawy pomysł na reformę

Łukasz Bąk24 lutego 20212 komentarze

Gazeta Leśna opublikowała w lutowej edycji bardzo ciekawy wywiad naczelnego Rafała Jajora. Rozmówcą jest były zastępca dyrektora generalnego LP p. Janusz Zaleski. Rozmowę można obejrzeć tutaj.

P. Zaleski wypowiada negatywne opinie pod adresem Lasów Państwowych, ale dalekie od radykalizmu i bezmyślnej krytyki. Dostrzegam w jego wypowiedziach konstruktywną chęć poprawy sytuaji, a nie napastliwy sprzeciw wobec obecnego stanu rzeczy.

Interesującym pomysłem na instytucjonalne zmiany jest koncepcja powołania Rady Leśnictwa jako organu współdecydującego o sposobie zarządzania Lasami Państwowymi. Miałby to być sposób na zwiększenie kontroli społecznej nad gospodarką leśną.

W toku dyskusji na takimi koncepcjami powinien mocno wybrzmieć jeden postulat.

Gremia kolegialne, które (mam nadzieję) zostaną kiedyś powołane w dyskutowanej formie, powinny być także reprezentatywne dla przedsiębiorców leśnych. Ich głos powinien być tam dostrzegalny i słyszalny. 

Sektor usług leśnych, jakkolwiek niszowy, daje w skali kraju pracę kilku, jeżeli nie kilkunastu tysiącom osób.

Co szczególnie wartościowe, i o czym już pisałem na łamach Gazety, mowa o rodzinnych przedsiębiorstwach. Pieniądz w nich zarobiony to czysty zysk dla lokalnej społeczności.

Firmy leśne, zwykle ulokowane w małych miejscowościach, są liderami miejscowej przedsiębiorczości. Właściciele wdrażają w funkcjonowanie zakładów swoich potomków, w ten sposób ZUL-e przechodzą z pokolenia na pokolenie. Ich pracownicy to od lat znani i zaangażowani fachowcy, na dobre i złe związani z szefostwem, wciągający do pracy w lesie także swoich krewnych.

W takich warunkach, z każdym kolejnym pięcio – , dziesięcioleciem, firmy leśne stają się silniejsze, osadzone na solidnych fundamentach.

O takie wartości Państwo, jako właściciel Lasów, powinno dbać.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mirosław 24 lutego, 2021 o 12:02

Witam, pytanie zagadka dlaczego Pan J. Zalewski będąc w rządzie nie wprowadził przedstawianych obecnie zmian organizacyjnych itp. wtedy sytuacja finansowa lasów była gorsza niż obecnie którą kształtuje ilość i cena drewna , jak ALP ma współpracować z ZULami czy odbiorcami jak wszystko rozstrzygają przetargi które sa w ramach PzP widomo że nie bedą działać przeciwko swoim finansom jak każdy z nas prowadzący firmę ,dodatkowo LP jest monopolistą w sprzedaży drewna i nikt nie zastąpi z zewnątrz takiej ilości surowca i doskonale o tym wiadomo wszystkim .

Odpowiedz

Łukasz Bąk 24 lutego, 2021 o 15:17

Panie Mirosławie

Dziękuję za Pańską opinię.

Nie zgadzam się z sugestią, że o wszystkim decyduje prawo przetargowe.

Proszę chociażby zwrócić uwagę na kwestię kryteriów lub warunków udziału w postępowaniu. Dobrze wiemy, że np. ich nadmierne poluzowanie otwiera furtkę do szarej strefy (np. zaniżanie cen na skutek „oficjalnego” zatrudnienia zaledwie na 1/4 etatu).

Okazuje się zatem, że ustalając reguły ubiegania się o pakiet, można wpływać pozytywnie na rynek usług leśnych.

Jeżeli lasy traktujemy jako dobro wspólne i publiczne, to zyskowność sprzedaży drewna nie powinna być kluczowym kryterium gospodarki leśnej. Dlatego, jak sądzę, właśnie głos wykonawców powinien być dostatecznie i „instytucjonalnie” słyszalny.
Pozdrawiam Pana!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: