Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Treść umowy konsorcjum – krótkie wytyczne

Łukasz Bąk12 października 2021Komentarze (0)

Treść umowy konsorcjum to w hierarchii innych, przygotowywanych do przetargu dokumentów, zwykle dalsza pozycja.

To błąd.

Umowa konsorcjum jest ważna, szczególnie na etapie realizacji umowy z Nadleśnictwem.

Mam za sobą kilka ciekawych procesów sądowych, także spoza branży leśnej, dotyczących konsorcjantów oraz wykonania umów o zamówienie. Na bazie tych doświadczeń uważam, że treść umowy konsorcjum powinna zawierać następujące postanowienia dotyczące realizacji kontraktu:

  1. Podział prac. Na ile to możliwe, zalecam zdefiniowanie podziału już na wstępnym etapie współpracy (terytorialny, przedmiotowy, itp.).
  2. Zasady wzajemnego zaangażowania potencjałów konsorcjanów – czy pozostają niezależni, każdy z nich pracuje własnymi ludźmi i sprzętem, czy współdziałają. Jeżeli współdziałają – w jaki sposób.
  3. Zasady odbierania zleceń – czy każdy konsorcjant odbiera swoje, czy mogę się wymieniać tymi rolami.
  4. Jednoznaczne postanowienia odnoszące się do rozliczeń. W szczególności, uwagi wymaga sytuacja, gdy wyłącznie lider ma fakturować zamawiającego. Należy przesądzić, czy to tylko jemu przysługuje ewentualnie ściąganie całości należnosci wynikających z umowy, czy też samego fakturowania nie należy interpretować aż tak szeroko. To bardzo ważne pod kątem dochodzenia ewentualnych płatności od zamawiającego.
  5. Zasady wewnętrznego rozliczania kar i jasne ustalenie, że kary obciążają tego, kto zawinił. W tym zakresie wskazane jest prawo potrącania kar przysługujące fakturującemu liderowi.
  6. Inne, organizacyjne uprawnienia lidera na wypadek problemów w realizacji, np. możliwość przeorganizowania prac, przekierowania ad hoc na wybrane pozycje, przekazania zlecenia wybranemu, wolnemu konsorcjantowi.
  7. Odpowiedzialność za wycofanie się z realizacji zamówienia. Zdarza się, że jeden z członków zespołu rezygnuje w trakcie umowy. Można w niej zapisać, za co w takiej sytuacji będzie odpowiadał (np. za kary spowodowane jego wycofaniem), potwierdzając de facto odpowiedzialność wynikającą z przepisów.

Zbliżają się przetargi – nie lekceważ umowy konsorcjum!

***

Zdjęcie wykonałem w arboretum SGGW w Rogowie (dwa słowa o tej, minionej już konferencji w którymś z kolejnych wpisów):

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: