Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Umowa o gwarancję wadialną – nie załączaj do oferty

Łukasz Bąk16 listopada 2020Komentarze (0)

Ten wpis nie powie o tym, czym jest umowa o gwarancję wadialną. Ten wpis powie o tym, czym umowa o gwarancję wadialną nie jest.

***

Przy składaniu ofert nadal zdarzają się pomyłki dotyczące zabezpieczenia wadium, dyskwalifikujące wykonawców. Już w ubiegłym roku spotkałem się z taką sytuacją. Otóż do formularza ofertowego, kosztorysu i JEDZ-a załączono błędnie dokument otrzymany od wystawcy wadium, ale nie ten, które jest wymagany.

Zapamiętaj! Umowa o wystawienie gwarancji wadialnej, zlecenie wystawienia gwarancji wadialnej, projekt gwarancji wadialnej nie są tym, czego wymaga zamawiający. Jeżeli taki plik wyślesz do Nadleśnictwa, od razu odpadasz z gry. 

W procedurze ubezpieczyciela otrzymujesz i podpisujesz inne kwity (umowę, weksel, deklarację wekslową). Umowa o gwarancję jest dokumentem mówiącym o Twojej współpracy z bankiem, ubezpieczycielem. Opisane są tam wzajemne prawa i obowiązki, jak np. cena za wystawienie gwarancji. Umowa nie interesuje Zamawiającego, nie ma tam nic, co dotyczy jego sytuacji prawnej.

***

Twój kontakt z ubezpieczycielem lub poręczycielem zmierza do wystawienia GWARANCJI ZAPŁATY WADIUM lub PORĘCZENIA ZAPŁATY WADIUM, potocznie zwanymi gwarancją wadialną i poręczeniem wadialnym.

Ten docelowy plik daje Nadleśnictwu pewność otrzymania pieniędzy, kiedy pojawią się powody do zatrzymania wadium. Zamawiający nie zaakceptuje żadnego innego dokumentu. 

Z SIWZ wynika, że Twoim obowiązkiem jest przedstawienie elektronicznej gwarancji, podpisanej kwalifikowanym podpisem przez osobę upoważnioną do reprezentacji. Brak tego akurat dokumentu spowoduje odrzucenie oferty i to jeszcze w dniu otwarcia.

***

W związku z pomocą w przygotowywaniu ofert przetargowych, odwiedzam urokliwe zakątki kraju:

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: