Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Prawo opcji w nowej ustawie przetargowej

Łukasz Bąk18 października 20213 komentarze

Prawo opcji to możliwość jednostronnego zwiększenia przez Nadleśnictwo zakresu zawartej umowy.

Prawo opcji – jak było dotychczas

Taki scenariusz niejednemu przedsiębiorcy leśnemu spędzał sen z powiek. Nieprecyzyjne zapisy nie dawały bowiem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki realny zakres ma prawo opcji.

Dotychczas umowy posługiwały się wyłącznie jednym, ogólnym kryterium 20% maksymalnej wartości zamówienia. W konkretnych realiach to jednak żadne pocieszenie. Co bowiem robić, kiedy w opcje zaczynają wpadać najmniej dochodowe prace? Wszakże wykonanie np. dwukrotnej ilości koszeń lub czyszczeń w stosunku do opisu przedmiotu zamówienia może położyć opłacalność całego kontraktu.

Jak będzie teraz

Na szczęście nowa ustawa nieco ukruci niecne praktyki zamawiających.

Właściciele firm będą mieli więcej argumentów, aby walczyć z nadużywanym prawem opcji. Nie znam jeszcze zapisów w przyszłorocznych umowach (choć przetargi ruszyły) i posługuję się na razie treścią samej nowej ustawy. Prawo opcji jest w niej opisane lepiej, niż było dotychczas.

Umowa, zgodnie z przepisami, musi zawierać precyzyjne, jednoznaczne i zrozumiałe postanowienia odnośnie opcji, w tym:

  • określać jej rodzaj i maksymalną wartość,
  • wskazywać okoliczności skorzystania z niej,
  • nie może modyfikować ogólnego charakteru umowy.

To są wciąż nieco ogólnikowe postulaty, które jednak okażą się bardzo pomocne w przepychankach z Nadleśnictwem w okresie realizacji zamówienia.

Jak na tym skorzystasz

Weźmy chociażby wymóg precyzji zapisów. Możemy oczekiwać od zamawiającego wskazania w ramach tego wymogu, w jakim zakresie zwiększy konkretne czynności w pakiecie. Dostajemy narzędzie, które skutecznie wykorzystamy już na etapie pytań do SIWZ.

Podobny wniosek dotyczy wskazania okoliczności skorzystania z opcji – zamawiający musi nam dokładnie powiedzieć, kiedy uzurpuje sobie takie prawo. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy opcja zostanie uruchomiona na Twoją niekorzyść. Możesz w tym momencie sprawdzać, czy pierwotnie podawane przyczyny rzeczywiście zaistniały.

Twoja pozycja w tej sytuacji jest o tyle silna, że zgodnie z ustawą,

jeżeli umowa opisuje prawo opcji w sposób nieprawidłowy, żądanie nadwykonania będzie nieważne!

Wszelkie nieścisłości w umowie po stronie Nadleśnictwa to stąpanie przez zamawiającego po kruchym lodzie.

***

Cały czas pozostajemy w arboretum w Rogowie:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam 23 grudnia, 2021 o 11:47

Bardzo się cieszę, że trafiłem na Pana bloga, ponieważ z powyższych wpisów można się wiele nauczyć. Niestety kompletnie nie znam się na prawie, dlatego jestem wdzięczny za to, że jakiś czas temu udało mi się nawiązać współpracę z zaufaną kancelarią. Adwokat pomógł mi w wielu kwestiach związanych ze startem mojego przedsiębiorstwa.

Odpowiedz

Kamila 9 września, 2022 o 12:28

🙂

Odpowiedz

pomoc prawna białystok 9 lutego, 2023 o 15:15

Według mnie w takiej sytuacji ważna jest odpowiednia pomoc prawna. Na szczęście znajoma poleciła mi dobrą kancelarię, z którą nawiąże wkrótce współpracę

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: