Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Z cyklu: „Pytanie czytelnika bloga” – zmiana lidera konsorcjum

Łukasz Bąk07 listopada 2018Komentarze (0)

Konsorcjum to nie małżeństwo – nie jest zawierane na śmierć i życie. Tak, tak, wiem… sprawy rozwodowe też zdarza mi się prowadzić :).

Jak w życiu (i jak w małżeństwie) może się okazać, że kooperacja szwankuje. W takiej właśnie sprawie odebrałem ostatnio telefon od Klienta:

Panie Łukaszu, interesuje nas zmiana lidera konsorcjum. Jak mamy to zrobić?

Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się w tej kwestii – nie da się tego uczynić bez zgody zainteresowanego, dotychczasowego lidera.

„Przymusowa” zmiana lidera konsorcjum może mieć miejsce tylko wtedy, gdy przewiduje to umowa.

Dam sobie jednak głowę uciąć, że w Twojej umowie takiego zapisu nie ma. Nie zawsze bowiem jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie scenariusze, które spotykają konsorcjantów.

Swoją drogą, we wskazówkach do umowy konsorcjum, które opisałem tutaj także nie ma mowy o takiej sytuacji. Czas zatem na korektę dotychczas stosowanych wzorów umów…

Póki co, ze zmianą lidera konsorcjum trzeba sobie radzić inaczej. Jeżeli pod wpływem argumentów dotychczasowy lider zechce ustąpić, nie pozostaje nic innego jak sporządzić aneks do umowy. W tym aneksie zmienimy postanowienie, w którym wskazany był lider, wstawiając tam dane innej osoby.

Dodatkowo, zmiana lidera będzie wymagała zawiadomienia Nadleśnictwa, może nawet z okazaniem kopii wspomnianego aneksu. Jeżeli umowa na usługi leśne nie wskazywała wprost osoby lidera (z imienia i nazwiska), wtedy ustalenia pomiędzy konsorcjantami nie ingerują w sposób bezpośredni w kontrakt z zamawiającym. Dlatego wystarczająca będzie pisemna informacja.

W przypadku gdy lider posługiwał się odrębnym dokumentem pełnomocnictwa, na podstawie którego reprezentował pozostałych partnerów w kontaktach z Nadleśnictwem związanych z realizacją prac, pełnomocnictwa należy sporządzić na nowo. Zapraszam do skorzystania dostępnego tutaj wzoru!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: