Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Krajowa Izba Odwoławcza o referencjach z Nadleśnictwa

Łukasz Bąk07 maja 2018Komentarze (0)

Skoro już po majówce, czas wrócić do problemów prawnych trawiących firmy leśne…

Tak wygląda wyrok dotyczący referencji z Nadleśnictwa w sprawie przed  Krajową Izbą Odwoławczą, który dotarł do mnie pod koniec kwietnia:

 

O tym, czego dotyczył spór dowiesz się z  wpisu sprzed ponad miesiąca.

Ponieważ w końcu miałem możliwość zapoznania się z pisemnymi motywami rozstrzygnięcia, chciałem podzielić się z Tobą kilkoma najistotniejszym fragmentami.

***

KIO stwierdziła, że referencje z Nadleśnictwa nie służą potwierdzeniu spełnienia przez wykonawcę warunku udziału w postępowaniu. Celem takiego dokumentu jest wyłącznie potwierdzenie należytego wykonania wcześniejszego zamówienia, tj. jakości realizowanych w przeszłości usług.

***

Referencje z Nadleśnictwa nie są wystawiane na potrzeby konkretnego postępowania i mają charakter ogólny. Innymi słowy, nie muszą być dokładnie takie (co do słowa), jak warunek udziału w postępowaniu opisany w SIWZ.

***

Referencje z Nadleśnictwa nie są dokumentem pochodzącym od samego wykonawcy. Na ich szczegółową treść, która skądinąd nie wynika z przepisów prawa, ZUL nie ma wpływu. Nie sposób zatem wymagać, aby miały one określony kształt, czy potwierdzały fakty inne niż należyte wykonanie usług.

***

Spełnienie warunku udziału w postępowaniu, w tym wypadku posiadania odpowiedniego przerobu, potwierdza sam wykonawca. ZUL składa w tym zakresie stosowne oświadczenie (wykaz). Wykaz może mieć szerszy zakres niż treść referencji z Nadleśnictwa.

***

Kwestionowanie referencji z Nadleśnictwa może mieć ewentualnie miejsce w sytuacji sprzeczności ich treści z treścią wykazu sporządzonego przez wykonawcę.

Wnioski:

Wszystkie powyższe stwierdzenia mają bardzo uniwersalny charakter i oznaczają, że nie musisz martwić się o absolutną zgodność referencji z treścią SIWZ. Ważne, aby wynikało z nich to, że dotychczas prawidłowo wykonywałeś usługi leśne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: