Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Operator harwestera i jego emigracja

Łukasz Bąk20 września 2018Komentarze (1)

Dobry operator harwestera to podobno pracownik na wagę złota. O problemie z obsadzeniem tych stanowisk, już nie pierwszy raz zresztą, pisał Rafał Jajor we wrześniowej Gazecie Leśnej.

Okazuje się, że operator harwestera może być jeszcze cenniejszym nabytkiem od kiedy rodzimych pracowników zacznie „zasysać” rynek tak odległy jak kanadyjski.

Moją uwagę przykuło ogłoszenie zamieszczone na portalu firmylesne.pl, zawierające ofertę pracy dla operatorów właśnie w Kanadzie. Zrobiłem krótki rekonesans na stronie internetowej oferenta i okazuje się, że jest to duże przedsiębiorstwo, które trudni się m.in. zarządzaniem lasami, nie tylko swoimi, oraz produkcją wyrobów drewnopochodnych. W swoim portfolio J.D. Irving posiada zresztą także np. produkcję żywności czy usługi budowlane.

Tak się składa, że w przeszłości spędziłem w Kanadzie sporo czasu. Mało tego, poznałem zakątki, których dotyczy wspomniana oferta, takie jak prowincja Nowy Brunszwik.

Ten wpis nie jest jednak o podróżach z przeszłości. Nie jest także o prawie kanadyjskim, bo na takim się nie znam.

Zastanowiło mnie, na co warto zwrócić uwagę, kiedy już podejmie się decyzję o choćby tymczasowej wyprowadzce za ocean. Przychodzi mi do głowy kilka porad dla zainteresowanych:

Po pierwsze:

Ustal, czy umowę będziesz zawierał bezpośrednio z docelowym pracodawcą, czy niejako „po drodze” najpierw z jakimś pośrednikiem. W tym drugim przypadku musisz mieć świadomość, że powinnością Twojego kontrahenta jest doprowadzenie Cię do pracodawcy i załatwienie tego, abyś został zatrudniony.

Po drugie:

Zagwarantuj sobie, że wszelkie dokumenty, w szczególności przeznaczone do Twojego podpisu, będą miały dwujęzyczną formę, tak abyś mógł swobodnie zapoznawać się z nimi w ojczystym języku. Nawet jeżeli znasz angielski, nie sądzę aby bliska była Ci terminologia prawna. Nie warto korzystać w tym zakresie z internetowego translatora.

Po trzecie:

Oczekuj od pracodawcy zapewnienia, że załatwi za Ciebie wszelkie formalności związane z możliwością podjęcia pracy w Kanadzie i pokryje koszty z tym związane. Takie zapewnienie powinno znaleźć się w podpisywanej przez Ciebie umowie. Nie zwolni Cię to zapewne z dostarczenia jakichś dokumentów, grunt abyś miał gwarancję, że zostaniesz dokładnie poinstruowany lub nawet poprowadzony za rękę przez zawiłości czekającej Cię procedury.

Po czwarte:

Operator harwestera to praca wymagające odpowiedniego przeszkolenia. Nawet jeżeli jesteś doświadczonym operatorem, oczekuj od pracodawcy zapewnienia, że poinformuje Cię o wszelkich zasadach związanych z pozyskiwaniem drewna w Kanadzie. Innymi słowy, musi Cię tak przyuczyć, żebyś jako nowicjusz ryzykował jak najmniej. Powinien także złożyć gwarancję, że przeprowadzi z Twoim udziałem lub skieruje Cię na wszelkie niezbędne szkolenia, np. bhp.

Po piąte:

Dokładnie przeanalizuj warunki zakończenia współpracy. Poszukaj w nich odpowiedzi na pytanie, co i jak zrobić, kiedy wyjazd do Kanady i praca tam rozczarują Cię. Sprawdź jak wygląda możliwość przedwczesnego rozwiązania przez Ciebie umowy i jakie z tego tytułu możesz ponieść konsekwencje. Dopóki nie znajdziesz się na miejscu, nie masz pewności czy rzeczywiście Ci się tam spodoba.

***

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

MonitorPrawa 21 września, 2018 o 23:06

Pracodawca wręcz powinien załatwić wszelkie formalności za pracownika.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: