Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Rozwiązanie umowy jako podwykonawca

Łukasz Bąk29 sierpnia 2022Komentarze (0)

Powiedzmy sobie szczerze – bieżący rok w usługach leśnych nie należy do stabilnych.

Najpierw spotkały nas niedoszacowane przez Nadleśnictwa pakiety. To skutkowało powtarzaniem, czasem wielokrotnym, tych samych przetargów.

Potem wybuchła wojna w Ukrainie. Od razu zaczęły rosnoć koszty prac w lesie.

Wtedy weszliśmy w temat aneksowania umów – czy się uda, ile wynoszą dopłaty, jaki wniosek złożyć, ile dołożą Nadleśnictwa… Swoją drogą, ciekawe, czy są jeszcze zamawiający, którzy odmawiają podpisywania aneksów?

Po jakimś czasie firmy dostrzegły, że oferowana waloryzacja nie niweluje całości galopujących cen. Rekompensata stawek za paliwo to nie wszystko w czasie wzrostu kosztów części i innych wydatków eksploatacyjnych.

Niedoszacowane oferty zaczęły mścić się brakiem terminowości prac. To z kolei wywołało w niektórych przypadkach ostre reakcje zamawiających w postaci naliczania kar. Skrajne przypadki to przedterminowe rozwiązywanie umów, czasem wręcz  z inicjatywy samych, zdesperowanych ZUL-i.

Pojawił się jeszcze temat wiatrołomów i ich wpływu na realizację całorocznych pakietów.

Wszystkie powyższe kwestie mogły wywołać lub wywołały nie tylko perturbacje na linii zamawiający – wykonawca. Zainfekowały bowiem także stosunki pomiędzy ZUL-ami a ich podwykonawcami. Przecież kłopoty oferenta wyłonionego w przetargu często oznaczają jednoczesne problemy jego mniejszych kontrahentów. Jeżeli wykonawca traci płynność, tracą także kooperanci.

Na tym właśnie tle naszła mnie taka myśl:

jeżeli jesteś podwykonawcą, to w trudnych czasach musisz szczególnie zadbać o zawieraną przez siebie umowę.

W zasadzie, dbanie o umowy w trudnych czasach generalnie wydaje się wskazane…

W szczególności powinnaś/powinieneś dopilnować zapisów, które pozwolą Ci na w miarę sprawne wycofanie się ze współpracy na wypadek gdyby zleceniodawca popadł w tarapaty. Wskazane są dla przykładu zapisy o prawie do rozwiązania umowy jako podwykonawca w trybie natychmiastowym w sytuacji zajęcia przez komornika wynagrodzenia wypłacanego przez Nadleśnictwo.

Przejrzyj stosowane przez siebie wzory i sprawdź, czy jest coś do zmiany!

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: