Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Podział prac konsorcjantów – jak to będzie wyglądało w tym roku?

Łukasz Bąk28 sierpnia 2021Komentarze (0)

Nowa ustawa przetargowa wprowadza kilka przepisów doprecyzowujących działanie konsorcjów. Jest wśród nich jeden, który budzi moje obawy.

Zamawiający ma mieć większą kontrolę nad podziałem prac konsorcjantów. Dotyczy to sytuacji, w której konsorcjum powołuje się na przerób jednego z nich. Wtedy ta firma będzie musiała wykonać usługi, do których przerób jest potrzebny. Mało tego, wraz z ofertą trzeba będzie złożyć oświadczenie odnośnie podziału prac wykonawców.

W tym miejscu właśnie pojawia się wątpliwość. Specyfikacje w Nadleśnictwach przewidywały bowiem do tej pory wymóg doświadczenia z zakresu usług leśnych o określonej kwocie. Zwykle była to suma łączna, globalna dla pozyskania, zrywki, zagospodarowania. Wyjątkowo pojawiały się przetargi o bardziej sprecyzowanych wymogach, np. obejmujących sumę przerobu tylko na partie prac, choćby pozyskanie maszynowe.

Co zatem będzie można zrobić, jeżeli specyfikacja wskaże na ogólną sumę przerobu dla wszystkich rodzajów usług leśnych i takie doświadczenie będzie miał tylko jeden z konsorcjantów?

Obawiam się, że wprowadzone reguły będą miały niewielkie znaczenie dla losów przetargu. Praktyką stanie się podpisywanie wymaganego kwitu tak, aby pasował do oferty i SWZ. Zapewne na tym się skończy. Nie wierzę, że zamawiający będą bardziej wnikliwie weryfikowali w toku przetargu zaangażowanie konkretnego podmiotu we wszystkie prace. Jeżeli będą one następnie realizowane należycie, skończy się na kolejnym „świstku” w ramach dokumentacji przetargowej. Chyba branża leśna nie jest tą, która w praktyce odczuje zmiany w omawianym zakresie…

Co innego, kiedy ewidentnym stanie się, iż firma z przerobem jest tylko figurantem i nikt jej nigdy nie widział w Nadleśnictwie. W przypadku komplikacji w trakcie realizacji zamówienia (opóźnienia, nienależyta jakość itp.) zamawiający może z tego faktu wyciągać negatywne konsekwencje. Już wkrótce przekonamy się, czy tegoroczne wzory umów przewidują z tego tytułu jakieś obostrzenia (kary umowne? rygor wypowiedzenia?).

***

Dzięki współpracy z firmami leśnymi nieźle poznałem w ostatnich latach Podlasie. Piękne, różnorodne tereny, z których pochodzi to właśnie zdjęcie:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: