Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Ten sam potencjał w kilku Nadleśnictwach

Łukasz Bąk04 grudnia 2017Komentarze (0)

W ubiegłym sezonie przetargowym miałem przyjemność stanąć w imieniu mojego klienta u boku Nadleśnictwa i bronić w sprawie przed KIO wyboru najkorzystniejszej oferty. Z sukcesem zwalczaliśmy wtedy zarzuty przegranego, przetargowego konkurenta, jakoby wykazanie tego samego potencjału w kilku Nadleśnictwach miało powodować wykluczenie zwycięzcy z postępowania.

Zakaz dublowania potencjałów

O ile znane mi są treści tegorocznych SIWZ, podobnie jak w ubiegłych latach, zakazem objęte jest korzystanie z tych samych maszyn, ludzi, „przerobów” na potrzeby ofert składanych na kilka pakietów w tym samym Nadleśnictwie.  Jeżeli startujesz w kilku różnych przetargach, w różnych Nadleśnictwach, masz możliwość wpisywania w JEDZ tożsamego potencjału. Zamawiający Ci tego nie zabrania, a Twoja oferta na tej podstawie nie może zostać odrzucona. Taki wymóg skądinąd naruszałby chyba zasadę proporcjonalności w zamówieniach publicznych. Wyrok KIO wydany we wspomnianej sprawie pozostaje zatem aktualny.

Prawo wykluczenia ZUL-a

Pamiętaj jednak, że zamawiający może oceniać Twoje możliwości z perspektywy zaangażowania Twojej firmy w inne przedsięwzięcia. Taka ocena wymaga jednak roztropności i wnikliwej analizy zamawiającego, któremu przysługuje w tym zakresie daleko idąca swoboda. Jeżeli zatem, pomimo jednoczesnej realizacji kilku, a nawet kilkunastu umów, Twoja oferta utrzyma się, możesz spać w miarę spokojnie, bo niezwykle trudno będzie zarzucić Lasom Państwowym działanie niezgodne z prawem.

Zaskarżanie decyzji Nadleśnictwa

Jeżeli z kolei będziesz przegranym w przetargu (czego oczywiście Ci nie życzę), a wiesz, że Twój zwycięski konkurent legitymował się tymi samymi zasobami w innych postępowaniach, radzę Ci z dużą ostrożnością podchodzić do pomysłu zaskarżenia decyzji przetargowej. W Krajowej Izbie Odwoławczej może spotkać Cię rozczarowanie…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: