Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Przerób w usługach leśnych, czyli mogę więcej niż oczekuje Nadleśnictwo

Łukasz Bąk08 grudnia 2017Komentarze (0)

Dziś kilka słów o następującym problemie.

Wymagania SIWZ

Zamawiający wymaga dysponowania w przetargu stosownym doświadczeniem, wskazując minimalną wartość realizowanych w przeszłości usług.

Zakaz dwukrotnego posłużenia się potencjałem

Specyfikacje przygotowywane przez Nadleśnictwa zawierają zastrzeżenie, że wykonawca, na potrzeby złożenia ofert na więcej niż jeden pakiet, nie może wykazywać się tym samym potencjałem.

Przerób w usługach leśnych większy niż wymagany

Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma leśna chce złożyć ofertę w dwóch pakietach, a dysponuje referencjami (jednym dokumentem) obejmującymi prace o wartości dwukrotnie większej niż wymagana w każdym z nich. Dla przykładu, warunek na każdy pakiet to min. 200.000 pln, a wykonawca składa oferty na dwa pakiety i posiada łączny przerób z tej samej umowy o wartości 400.000 pln.

Jeżeli zastanawiałeś się, czy możesz w tym przypadku posłużyć się tymi referencjami na potrzeby ofert w dwóch pakietach, to obawiam się, że nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi.

Podejście zdroworozsądkowe

Posiadając dwukrotnie większy przerób w usługach leśnych, dowodzisz, że jesteś w stanie swobodnie obsłużyć obydwie umowy. Wszakże skoro zamawiający określa kwotowe minimum, a Ty wypełniasz je tak, że podajesz wartość co najmniej równą oczekiwanej przy dwóch pakietach, nie powinna budzić wątpliwości Twoja zdolność do wykonania obydwu zamówień. Oceniając zatem problem funkcjonalnie, Twoje referencje złożone w dwóch ofertach powinny zostać zaakceptowane.

Podejście formalistyczne

Jest ryzyko, że Zamawiający podejdzie do sprawy inaczej, formalistycznie. Nadleśnictwo może bowiem uznać, że skoro SIWZ podaje kwotę minimalną, a Ty wykazujesz przy danym pakiecie większy zasób, robisz to na własną odpowiedzialność, bezpowrotnie konsumując referencje. Tym samym, zakaże Ci posłużenia się nimi na potrzeby innego pakietu.

Konkluzja

Jestem zwolennikiem interpretowania prawa poprzez cele, jakim to prawo służy. Bardziej sensowną i zgodną z p.z.p. wydaje mi się zatem pierwsza ze wskazanych opcji. Wiem także, że ta opcja jest honorowana przynajmniej w niektórych Nadleśnictwach.

Przydałoby się jednak poddać kiedyś ten problem pod ostateczne rozstrzygnięcie KIO.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: