Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Pytania do SIWZ i wnioski o zmianę SIWZ

Łukasz Bąk29 listopada 2018Komentarze (0)

Pytania do SIWZ  i wnioski o zmianę SIWZ – ten temat na blogu już był poruszany w tym wpisie oraz w tym wpisie. Postanowiłem odnieść się do niego jeszcze raz i zapewne nie po raz ostatni.

Postępowanie przetargowe jest tak skonstruowane, że jako potencjalny wykonawca nie masz możliwości usiąść do stołu z Nadleśniczym i omówić z nim Twoje zastrzeżenia do SIWZ lub wzoru umowy. To nie tego typu biznes…

Nie pozostaje Ci nic innego jak korzystać z dostępnych w ustawie narzędzi. Będą to właśnie pytania do SIWZ i wniosek o zmianę SIWZ.

Ostatnie tygodnie pokazały, że te instrumenty mogą, wbrew pozorom, okazać się bardzo skuteczne. Naprawdę warto z nich korzystać, tym bardziej że są bezpłatne (oprócz ewentualnej konsultacji prawnej – ta jednak wymaga opłacenia :). Warunkiem jest szybka analiza SIWZ krótko po ogłoszeniu przetargu i odpowiednia reakcja w terminie.

Przykład pierwszy

Jeden z przypadków, z którymi się zetknąłem dotyczył opisywanej już przeze mnie formy pełnomocnictwa do złożenia JEDZ. Specyfikacja była jednoznaczna – wykluczała pełnomocnictwo „papierowe”. Złożyliśmy jednak wniosek o dodatkowe wyjaśnienia, którego celem była zmiana treści specyfikacji. Nadleśnictwo, jak informowało, po konsultacji ze swoim prawnikiem zmieniło pierwotny zapis.

Przykład drugi

Drugi przypadek dotyczył ograniczenia liczby pakietów, w odniesieniu do których ofertę mógł złożyć ten sam wykonawca. Tym razem posłużyliśmy się wprost art. 38 ust. 4 prawa zamówień publicznych.

Zwykle unikam zanudzania Cię treścią przepisów prawa, ale ten jest godny Twojej uwagi. Dopuszcza bowiem zmianę treści Specyfikacji w uzasadnionych przypadkach. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby taki „uzasadniony przypadek” zgłosił Nadleśnictwu wykonawca. Tak właśnie było w opisywanym przykładzie, przy czym pismo zawierało obszerną argumentację prawną podważającą legalność wspomnianego ograniczenia liczby ofert.

Słowem: piszmy pytania do SIWZ i wnioski o zmianę SIWZ!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: