Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Chrzest w elektronizacji – przetarg elektroniczny to wciąż nowość

Łukasz Bąk08 października 2019Komentarze (0)

Do niedawna żyłem w przekonaniu, że przetarg elektroniczny to w branży leśnej nic nowego. Sądziłem, że debiut w tym temacie większość ma już za sobą.

W sobotę prowadziłem szkolenie z prawa zamówień publicznych dla członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Zapytałem w pewnym momencie, ile osób nie przeszło jeszcze „chrztu elektronizacji”. Okazało się, że grono jest całkiem spore.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że w wielu Nadleśnictwach w Polsce zręcznie uniknięto zmiany procedur i dotychczasowe przetargi poprowadzono w tradycyjnej formie!

Tym razem już im się nie uda…

Wiadomość jest dla mnie o tyle dobra, że przetarg elektroniczny to nieprzebrane źródło tematów prawnych. Będzie po prostu o czym pisać na tym blogu.

Na dzisiaj kilka podstawowych wskazówek dla tych, którzy dopiero debiutują we wspomnianym temacie:

  1. Sprawdź ważność podpisu elektronicznego. Podpis zapewne kupowałeś przed wprowadzeniem elektronicznych formularzy JEDZ. Może certyfikat właśnie traci swoją ważność? Nie możesz pozwolić na to, aby tak się stało przed terminem złożenia ofert.
  2. Potwierdź, że wszyscy Twoi konsorcjanci mają elektroniczne podpisy i że ich certyfikaty nie wygasły.
  3. Skonfiguruj podpis tak, aby łatwiej się nim posługiwać (do wyboru – wersja z tworzeniem podpisu w podpisywanym pliku lub z tworzeniem podpisu jako dodatkowy plik kontrolny). O formatach podpisu elektronicznego w najbliższej przyszłości pojawi się wpis na blogu.
  4. Zapytaj w Nadleśnictwie, którą platformę wykorzysta zamawiający do komunikacji, gdy ruszy przetarg elektroniczny.
  5. Po uzyskaniu informacji, przetestuj działanie tego narzędzia. Jeżeli będzie to miniportal, obejrzyj filmy instruktażowe oraz zainstaluj na swoim komputerze aplikację do szyfrowania oferty.
  6. Załóż konto na profilu ePuap lub sprawdź, czy Twoje konto działa poprawnie.
  7. Spośród przetargów dostępnych na miniportalu wybierz jeden i złóż w nim „testową ofertę”. Wyślij ją za pośrednictwem profilu ePuap, aby mieć pewność, że skrzynka nadawcza poprawnie działa w twojej przeglądarce internetowej.

***

Z galerii Żony…

przetarg elektroniczny - grzyb w lesie

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: