Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Ważność gwarancji wadialnej

Łukasz Bąk18 listopada 2019Komentarze (0)

Umówiłem się z Klientem, że sprawdzimy ważność gwarancji wadialnej, którą uzyskał na potrzeby przetargu w Nadleśnictwie. Mieliśmy to zrobić oczywiście jeszcze przed złożeniem oferty, aby uniknąć sytuacji jak opisana przeze mnie w lutym br.

Nie dalej jak dzisiaj wpłynął do mnie projekt dokumentu. Okazało się, że mimo iż gwarancję przygotowuje wykwalifikowana firma, nieprawidłowo został określony termin jej ważności. Pół biedy, gdyby był za długi, ale to zdarza się rzadko. Im dłuższy okres, tym droższa gwarancja, a nikt przecież nie będzie płacił więcej, niż naprawdę musi.

Kłopot jest wtedy, kiedy okres gwarancyjny jest za krótki. Nie ma zmiłuj! Wtedy oferta, którą składasz w przetargu nie jest dostatecznie chroniona i odpada w przedbiegach.

UWAGA – nie istnieje możliwość naprawienia tego błędu po otwarciu ofert. Zamawiający ma obowiązek takiego oferenta po prostu wykluczyć.

Radzę zatem, przed złożeniem oferty, sprawdzić ważność gwarancji wadialnej.

Należy w szczególności zweryfikować, czy termin jej obowiązywania jest taki, jak wymaga tego SIWZ (patrz pkt 10.1. standardowej Specyfikacji z Nadleśnictwa). Wzór dokumentu powinien zostać Ci udostępniony do potwierdzenia przed jego ostatecznym podpisaniem przez wystawcę, czyli gwaranta.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: