Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Życzenia noworoczne dla Lasów Państwowych

Łukasz Bąk30 grudnia 2020Komentarze (0)

Dochodzą do mnie informacje, że czasami na bloga zaglądają także pracownicy Lasów Państwowych.

Bardzo się z tego cieszę i za to dziękuję. W ten sposób, jak sądzę, stanowisko, interesy, oczekiwania właścicieli firm leśnych będą lepiej zrozumiałe przez ich głównego kontrahenta.

W związku z tym oraz wobec zbliżającego się końca roku, chciałbym złożyć przedstawicielom Lasów Państwowych takie oto życzenia:

W pierwszej kolejności życzę, abyście Państwo byli jak najbardziej szczodrzy wobec wykonawców. Jest to branża zatrudniająca dużą grupę osób, bazująca na rodzinnych, często wielopokoleniowych przedsiębiorstwach. Prym wiodą w niej ludzie szczerze szanujący pracę w lesie. Uważam, że w interesie państwa polskiego jest dbanie o ten sektor gospodarki.

Życzę, abyście Państwo pielęgnowali uczciwą konkurencję. Rozumiem przez to stymulowanie rywalizacji przetargowej (tak, wiem, niektóre ZUL-e bardzo na to narzekają). Mam jednak także na myśli troskę o uzasadnione interesy lokalnych firm poprzez uczciwe podejście do zwycięskich, „przyjezdnych” wykonawców.

Dopinguję, abyście Państwo jak najszybciej oswoili się z nową ustawą przetargową (nad czym sam także usilnie pracuję!). Biegła znajomość prawa jest w interesie wszystkich uczestników rynku (oprócz ich prawników 🙂 ).

Życzę Państwu, aby Państwa punkt widzenia na usługi leśne, przetargi, realizację zleceń zyskiwał jak największe zrozumienie wśród ZUL-i. To czasami trudne, ale nie niemożliwe, czego sam wielokrotnie doświadczyłem.

Trzymam kciuki, abyście Państwo elastycznie i umiejętnie podchodzili do umów zawartych z wykonawcami. Proszę pamiętać, że nie zawsze rozstrzygająca jest litera zapisu, ale czasami także jego cel i duch.

Życzę, abyście Państwo wykazywali jak największą otwartość na innowacyjność wykonawców. Firmy leśne to przedsiębiorstwa skłonne do unowocześnień i otwarte na nowe technologie. Proszę, abyście Państwo zechcieli to docenić.

Na koniec, mocno dopinguję, abyście Państwo w możliwie jak największym stopniu dostrzegali i rozumieli filozofię działania współpracujących z Państwem przedsiębiorców. Jest wiele spraw, które różnią obydwie strony rynku i które nigdy zbieżne nie będą. Taka jest natura tej konfiguracji. Jeżeli jednak zamawiający i oferenci zechcą choć na chwilę wejść w buty swojego kontrahenta, wszystkim nam to dobrze zrobi.

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: