Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Wykonawcy za epidemię płacą dwa razy

Łukasz Bąk03 października 2020Komentarze (0)

Pierwszy raz zapłacili, kiedy wstrzymano zlecenia w lasach.

Drugi raz płacą, kiedy Nadleśnictwa na siłę chcą wyrobić roczny plan.

***

W ostatnich tygodniach kontaktowało się ze mną kilkoro właścicielek lub właścicieli firm leśnych. Zgłaszali się z problemem, że nie są w stanie na bieżąco realizować aktualnych zleceń. Okazywało się, że zakres prac przekracza zdolności wykonawcy.

Umowę podpisano późno, bo, niemal jak zwykle, była walka o stawki i unieważnienie przetargu. Na starcie zatem pojawił się poślizg w realizacji planu.

Potem koronawirus. Praca z pozyskania zatrzymuje się dla niektórych niemal w miejscu. Przestój, w zależności od Nadleśnictwa, trwa różnie. W skrajnych przypadkach, biorąc pod uwagę przeciętną, miesięczną masę przed epidemią, do faktycznego wstrzymania wycinek dochodzi przez okres 20 – 24 tygodni. Nie muszę chyba w tym miejscu przypominać, że mówimy o najbardziej dochodowych czynnościach.

Mija epidemia (choć jak widać obecnie, wcale nie na zawsze) i praca wraca do lasu. Właściciel firmy cieszy się ze wznowienia zleceń. Radość jest jednak krótka.

Okazuje się, że Nadleśnictwo narzuca szaleńcze tempo. Zamawiający oczekuje miesięcznego wykonania na poziomie nawet kilkukrotnie wyższym niż przed covid-em. Firma łapie zadyszkę i opóźnienia. Nadleśnictwo panikuje i grozi karami, a nawet (znam taki przypadek) od razu odstąpieniem od umowy.

***

Śmiem twierdzić, że nacisk zamawiającego jest tym większy, im więcej pozostaje do osiągnięcia magicznej granicy 70% umowy. To jest bowiem gwarancja wartości usług, od której nie może uchylić się Nadleśnictwo. Jeżeli się uchyli, grozi mu ze strony wykonawcy sprawa o odszkodowanie za utracone zyski. Pisałem o tym tutaj.

Są przypadki, gdzie zamawiający nic sobie nie robi z ograniczonych zasobów firmy leśnej. Nie interesuje go, że nie da się z dnia na dzień znaleźć dobrych, efektywnych pilarzy. Nie da się zakupić sprzętu za wiele tysięcy, tym bardziej, że poprzednie miesiące to posucha pod kątem wpływów finansowych.

***

Jeżeli z takim scenariuszem mamy do czynienia, to na pewno nie jest on zgodny z umową. To nie jest bowiem wina firmy leśnej, że przez kilka miesięcy nie realizowała zaplanowanych pierwotnie usług.

Co mógł zrobić ZUL kiedy Nadleśnictwo wstrzymało zlecenia?

Nic!

Co może zrobić ZUL, kiedy Nadleśnictwo obciąża nadmiarem zleceń?

Od razu pismo, jasne stanowisko, żądanie rozmów oraz zmiany organizacji prac. Rzeczowe przedstawienie argumentów i przekonywanie, że nie na tym polega uczciwa współpraca.

Jeżeli kary umowne okażą się wysokie, sprawa powinna trafić na sądową wokandę. Umowa nie służy realizacji wyłącznie interesu silniejszego partnera.

***

Z jesiennej galerii Żony:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: