Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Elektronizacja przetargów – czy wejdzie w życie w tym roku?

Łukasz Bąk11 lipca 2018Komentarze (0)

Do niniejszego wpisu skłonił mnie wstępniak Rafała Jajora w lipcowej Gazecie Leśnej. Redaktor podzielił się z czytelnikami informacją, iż Lasy Państwowe zmierzają do ogłoszenia przetargów w nowym sezonie na tyle wcześnie, aby uniknąć konieczności przeprowadzenia ich w postaci elektronicznej.

Przypomnijmy w czym rzecz.

Datą graniczną jest 18 października 2018r. (zgodnie z moim blogowym licznikiem, pozostało jeszcze 99 dni). Przetargi ogłoszone w tym dniu i później muszą toczyć się według nowych, elektronicznych reguł. Wszystkie procedury uruchomione wcześniej mogą korzystać ze starych rozwiązań, a zatem będą przeprowadzone w klasycznej, „papierowej” formie. Jak widać, główny zamawiający w branży chce zmieścić się przed tym terminem.

Mam niejednoznaczną opinię w tej sprawie.

Argumenty za opóźnieniem

Z jednej strony rozumiem trudności w przygotowaniu się do rewolucji. Zmiana jest kardynalna i wymaga wdrożenia na różnych szczeblach i przeszkolenia setek pracowników. Konieczne jest także uruchomienie nowych narzędzi informatycznych, nad których kształtem pracuje m.in. Urząd Zamówień Publicznych (o tzw. mini portalu przeczytasz w tym wpisie). Po stronie nowych przepisów rodzi się wiele wątpliwości prawnych, które zapewne będą wyjaśniane w miarę upływu czasu. Lasy Państwowe, wdrażając elektronizację później, będą bogatsze o te doświadczenia.

Argumenty przeciw opóźnieniu

Uważam jednak, że nie po to ustawodawca oczekuje zmian w procedurach przetargowych, aby usilnie starano się unikać ich wprowadzenia. Lasy Państwowe miały możliwości, aby wdrożyć elektronizację na czas i nawet przygotować do niej wykonawców. Posiadają kadry znające aktualnie obowiązujące prawo, które z odpowiednim wyprzedzeniem mogły poznać nowe zasady. LP korzystają z licznych narzędzi informatycznych, nie są zatem zupełnie na bakier z elektronizacją jako taką, co zapewne ułatwiłoby przygotowanie portalu przetargowego.

Pamiętajmy także, że jak słusznie zauważa redaktor Rafał Jajor, cykl przetargowy w Nadleśnictwach zwykł rozpoczynać się później niż przed połową października. Zmieszczenie się przed wspomnianym terminem rodzi zatem pewne perturbacje w planowaniu gospodarki leśnej.

Mam świadomość, że elektronizacja przetargów to novum dla wszystkich na rynku. Wiem, że od niektórych ZUL-i wymaga wielkich zmian. Jestem świadomy, że są jeszcze tacy właściciele firm, którzy nie oswoili się nawet z pocztą elektroniczną.

Wszystkiego jednak można się nauczyć. Temu zresztą służy cykl artykułów o elektronizacji, który od jakiegoś czasu tworzymy wspólnie z redakcją Gazety Leśnej. I temu także służą wpisy na tym blogu pod hasłem „Elektronizacja przetargów”.

 

Bez względu na zamierzenia zamawiającego, ja pozostaję konsekwentny. Temat elektronizacji przetargów będzie eksploatowany na blogu, choćby po to, abyś mógł skorzystać z tych treści na wypadek, gdyby Twoje Nadleśnictwo nie zdążyło rozpisać przetargu przed 18 października.

Kolejne artykuły w tym temacie będą także pojawiały się w następnych numerach Gazety Leśnej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: