Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Szanowni Nadleśniczowie, skróćcie terminy płatności faktur firm leśnych!

Łukasz Bąk28 marca 2020Komentarze (0)

Z informacji dochodzących do mnie z różnych stron wynika, że Nadleśnictwa wstrzymują pozyskanie drewna. Powodem może być trudność ze zbytem surowca, na którą skądinąd wskazuje środowisko drzewiarzy.

Nie tylko przedsiębiorcy drzewni oczekują elastyczności od swojego głównego kontrahenta. Takie samo oczekiwanie formułują firmy leśne, które mierzą się ze zbliżającymi datami wymagalności kolejnych rat leasingu oraz wynagrodzeń pracowników.

Nie trzeba być specjalistą, aby dojść do wniosku, że priorytetem w wielu przedsiębiorstwach i wielu sektorach staje się dzisiaj utrzymanie płynności finansowej. Jeżeli prace w lesie zostaną wstrzymane, automatycznie pojawia się problem z brakiem gotówki także wśród ZUL-i.

Jestem zdania, że organy państwa, oprócz procedowanej pod osłoną nocy tzw. „tarczy antykryzysowej”, mogą także innymi sposobami ograniczać skutki załamania gospodarczego. Branża leśna (i drzewna) są tego najlepszym przykładem.

Wystarczy bowiem skłonić Lasy Państwowe do uwzględnienia choć części postulatów ich kontrahentów i zapewnić im minimum wsparcia. Chodzi przy tym o to, aby robić to z możliwie maksymalnym poszanowaniem interesów obydwu stron, czyli także zamawiającego. Musimy sobie jakoś wzajemnie pomagać, bo dzięki temu z kryzysu wszyscy wyjdziemy szybciej niż później.

***

Mój apel do Pań i Panów Nadleśniczych jest następujący:

 SZANOWNI PAŃSTWO,

PRZYSPIESZCIE PŁATNOŚĆ FAKTUR FIRM LEŚNYCH I ZRÓBCIE TO PROSZĘ BEZZWŁOCZNIE!

Spośród dwóch stron umowy o zamówienie na usługi leśne, to Wy jesteście podmiotem silniejszym. Jestem przekonany, że w obliczu kryzysu sytuacja finansowa Lasów Państwowych jest nieco lepsza niż Waszych mniejszych partnerów, choć zapewne także nie „różowa”. Z wykonanych usług (prace pielęgnacyjne, hodowlane i resztki pozyskania) tak czy owak będziecie musieli się rozliczyć.

Pieniądze, które przekażecie ZUL-owi mogą być w obecnej sytuacji bezcennym wsparciem. Oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów, ale trochę pomogą.

Pamiętajcie przy tym, że prawo (konkretnie kodeks cywilny) nie stoi na przeszkodzie wcześniejszemu przelewowi i nie narazi Was na odpowiedzialność – to na pewno potwierdzi Wasz prawnik.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: